MFW: W roku 2015 PKB Polski urośnie o 3,1 proc. Minister Szczurek jest większym optymistą

Najnowsze

shuterstockSzefowa misji MFW podkreśliła, że Polsce potrzebne są reformy strukturalne dotyczące zwłaszcza rynku pracy

W tym roku PKB Polski urośnie o 3,1 proc., a w przyszłym o 3,4 proc., co będzie efektem większego popytu wewnętrznego oraz spadającego bezrobocia - wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tymczasem polski resort finansów prognozuje, że w 2015 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 3,8 proc.

Podczas konferencji prasowej w resorcie finansów Julie Kozack, szefowa misji MFW, która przez dwa tygodnie przebywa w Polsce zaznaczyła, że aby Polska utrzymała wzrost gospodarczy oraz go pobudziła, potrzebne są dalsze reformy strukturalne dotyczące zwłaszcza rynku pracy.

Stopniowa poprawa

- Obserwujemy stopniową poprawę w gospodarce po istotnym spowolnieniu w latach 2012-2013. Potwierdzają to dane o PKB w I kw. 2014 r. opublikowane w czwartek przez urząd statystyczny (GUS wstępnie podał, że wzrost PKB w I kw. 2014 r. wyniósł 3,3 proc.) - zaznaczyła. Dodała, że czas odradzającej się gospodarki jest dobrym momentem na powrót do konsolidacji fiskalnej, która powinna być wspierana przez politykę monetarną.

Według MFW inflacja w tym roku wyniesie ok. 1 proc., a w przyszłości można się spodziewać, że będzie ona zmierzać w kierunku celu inflacyjnego NBP, wynoszącego 2,5 proc. Zdaniem funduszu polityka monetarna właściwie wspierała gospodarkę niemniej potrzebne mogą się okazać cięcia stóp procentowych, jeżeli wzrost gospodarczy się załamie lub inflacja nie zacznie wzrastać.

Szczurek: PKB urośnie o 3,8 proc.

- W 2015 r. wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc., a inflacja 2,3 proc. - powiedział w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek po posiedzeniu Komisji Trójstronnej, na którym przedstawił wskaźniki, na podstawie, których zostanie przygotowywany budżet na 2015 r.

W przyjętej w kwietniu przez rząd Aktualizacji Programu Konwergencji resort finansów założył, że w tym roku nasz PKB wzrośnie o 3,3 proc., a w przyszłym - o 3,8 proc.

Autor: ToL/Klim / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock