Łatwiej dostać "becikowe"

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.hu / Joan KocurZmiana w przepisach - "becikowe" na nowych zasadach

Dobra wiadomość dla świeżo upieczonych rodziców. Do końca 2011 r., by otrzymać "becikowe", wystarczy udowodnić co najmniej jedną wizytę u ginekologa lub położnej w czasie ciąży - taką zmianę wprowadza ustawa przyjęta właśnie przez Sejm.

Nowelizacja "ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych" została przyjęta przez posłów jednogłośnie. Sejm zajmował się tą sprawą w trybie pilnym.

Zniesiono kontrowersyjne wymagania

Wcześniej, aby otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka - tzw. becikowe oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka (przysługujący kobietom spełniającym określone kryteria dochodowe) - trzeba było udowodnić, że kobieta była u lekarza przynajmniej raz w każdym z trzech miesięcy ciąży, przy czym pierwsza wizyta powinna mieć miejsce najpóźniej w 10 jej tygodniu.

Część kobiet jednak nie znała tego przepisu, albo nawet będąc już w 10. tygodniu ciąży jeszcze nie zdawała sobie o sprawy, że będzie miała dziecko. W takich przypadkach kobiety nie mogły otrzymać tych świadczeń.

Liczne protesty

Doprowadziło to do licznych protestów - podnoszono argumenty mówiące, że w niektórych regionach Polski na wizytę u ginekologa długo się czeka. Organizacje kobiece przekonywały zaś, że nie zawsze kobieta wie o tym, że jest w ciąży już w 10. jej tygodniu.

Gdy przepis zaczął obowiązywać (od 1 listopada 2009 r.), urzędnicy wypłacający "becikowe" nie byli zorientowani, od kogo żądać zaświadczeń, od kogo nie, zaś resorty pracy i zdrowia nie zawsze były zgodne w interpretacji tego przepisu.

Dlatego też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiło zmienić przepisy dotyczące wypłacania "becikowego" i zawiesić kwestionowany wymóg do 31 grudnia 2011 r. - Okres ten zostanie wykorzystany na przeprowadzenie kampanii informującej kobiety o ważności przeprowadzania badań lekarskich w jak najwcześniejszym okresie ciąży - zaznaczono w uzasadnieniu noweli.

Prawo zadziała wstecz

"Becikowe" mają też otrzymać te kobiety, którym po 1 listopada 2009 r. odmówiono jego wypłaty, gdy nie potrafiły udowodnić, że były pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży.

Po wejściu w życie nowych przepisów będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy, w okresie pół roku od wejścia w życie noweli.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu / Joan Kocur