Najnowsze

Ponad milion osób na kwarantannie

Najnowsze

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Prawnik o pracy zdalnej na kwarantannie lub izolacji
Prawnik o pracy zdalnej na kwarantannie lub izolacjiTVN24
wideo 2/11
TVN24Prawnik o pracy zdalnej na kwarantannie lub izolacji

Liczba osób przebywających na kwarantannie przekroczyła w czwartek milion - wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia. W środę na kwarantannie przebywało nieco ponad 900 tysięcy osób.

Liczba osób na kwarantannie wynosi 1 010 761 - poinformował w czwartek przed południem resort zdrowia. W środę liczba osób na kwarantannie wynosiła 909 567.

ZOBACZ >> Najwięcej zakażeń od początku pandemii - dane z 27 stycznia 2021

Kwarantanna - co to jest?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 7 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. dla osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

Przeważnie kwarantanna zaczyna się po tym, jak organ inspekcji sanitarnej skontaktuje się z osobą narażoną na zakażenie. Osoba ta zostaje wtedy poinformowana o okresie trwania kwarantanny, a jej dane zostają umieszczone w tzw. systemie EWP.

Czytaj także: Kwarantanna - co muszę, czego mi nie wolno, ile trwa i jaka kara grozi za jej nieprzestrzeganie

Kwarantanna dla domowników i po kontakcie z osobą zakażoną

Kwarantannie podlega przede wszystkim ten, kto zamieszkuje razem z osobą znajdującą się na izolacji, czyli taką, u której test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. W tym przypadku kwarantanna trwa przez cały okres izolacji osoby zakażonej plus dodatkowo siedem dni po jej zakończeniu.

Kwarantanna nakładana jest również na osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną. Ministerstwo Zdrowia i NFZ dokładnie to precyzuje. Za bezpośredni kontakt uważa się: – sytuację, w której przebywamy twarzą w twarz z osobą chorą, w odległości mniejszej niż dwa metry, przez ponad 15 minut; – sytuację, kiedy mieliśmy bezpośredni fizyczny kontakt z osobą zakażoną lub - bez środków ochrony - z wydzielinami osoby chorej; – przebywanie w tym samym pomieszczeniu co osoba chora przez co najmniej 15 minut; – kontakt z osobą zakażoną w środku transportu.

Z kwarantanny może zostać zwolniona osoba po kontakcie, jeśli jest w pełni zaszczepiona.

Kwarantanna po podróży

Na kwarantannę można również trafić w związku z przyjazdem bądź przylotem do Polski z innego kraju. Przy wjeździe z Turcji, ze strefy Schengen bądź państwa członkowskiego Unii Europejskiej możemy zostać z niej zwolnieni, jeżeli przedstawimy certyfikat świadczący o tym, że jesteśmy w pełni zaszczepieni, będziemy mieli dokument potwierdzający, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed przekroczeniem granicy przeszliśmy COVID-19 bądź przedstawimy nie starszy niż 48 godzin negatywny wynik testu na koronawirusa.

W przypadku przyjazdu do Polski z kraju spoza strefy Schengen - z kwarantanny może nas zwolnić tylko i wyłącznie negatywny wynik testu. W tym wypadku obowiązek przeprowadzenia testu mają również osoby zaszczepione.

Kwarantanna a gospodarka

Duża liczba osób na kwarantannie to potencjalny problem dla gospodarki. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, "mamy przynajmniej cztery duże sektory gospodarki, które są zagrożone, jeżeli chodzi o ciągłość pracy".

- To jest związane głównie z sytuacją przemysłu, budownictwa, logistyki i części handlu detalicznego, drobnych usług - mówił niedawno w rozmowie z TVN24 Biznes.

- Nie da się przenieść pracownika budowy na pracę zdalną, pracownika produkcji czy kuriera. To są obszary, gdzie te trudności mogą się pojawić. Jednak one raczej będą pojawiać się po stronie możliwości realizacji kontraktów i zamówień długoterminowych - powiedział.

Czytaj także: Ponad 800 tysięcy osób na kwarantannie. Zagrożone "przynajmniej cztery duże sektory gospodarki"

Praca zdalna na kwarantannie

Jednocześnie, jak zauważa Państwowa Inspekcja Pracy i prawnicy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracować zdalnie podczas kwarantanny - jeśli czujemy się dobrze.

- Nie ma żadnego zakazu podjęcia pracy zdalnej. Jeżeli zarówno pracownik, jak i pracodawca wyrażą na to zgodę, to możemy zrezygnować ze świadczenia zasiłkowego i świadczyć pracę także w czasie izolacji czy kwarantanny - stwierdził w rozmowie z TVN24 adwokat, specjalista prawa pracy Bronisław Muszyński. - Nikt nie może zmusić jednak pracownika do tego, aby taką pracę świadczył. Najpierw pracownik musi wyrazić chęć świadczenia pracy - dodał.

Czytaj także: Kwarantanna i izolacja a praca zdalna

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KELENY / Shutterstock

Pozostałe wiadomości