Zdalnie nawet do końca roku. "Sytuacja ciągle się rozwija"

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Pracownicy największych amerykańskich firm technologicznych będą mogli dłużej pracować z domu. Część koncernów zapewni taką możliwość nawet do końca roku

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Facebook poinformował w piątek, że zgodnie z planem zamierza otworzyć większość swoich biur 6 lipca, jednak wszyscy pracownicy, którzy mają możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie, będą mogli pracować w ten sposób do końca roku. Tym bardziej, że część państw, w których działa koncern, postanowiła przedłużyć ograniczenia związane z przemieszczaniem się mieszkańców, wprowadzone z powodu pandemii Covid-19.

Możliwość przedłużenia do końca roku

- Dzisiaj ogłosiliśmy, że pracownicy, których obowiązki pozwalają na pracę z domu, mają możliwość przedłużenia pracy zdalnej do końca roku. Jak można sobie wyobrazić, sytuacja ciągle się rozwija, a pracownicy i ich rodziny muszą podjąć ważne decyzje o powrocie do pracy - powiedział BBC rzecznik firmy. Dodał również, że Facebook ciągle jeszcze nie podjął decyzji, którzy pracownicy zostaną poproszeni o powrót do biura.

Facebook był jedną z pierwszych firm internetowych, która wysłała pracowników do pracy zdalnej. Koncern przyznał również swoim etatowym pracownikom premie w wysokości 1 tys. dolarów na pokrycie związanych z tym kosztów, w tym np. zapewnienie opieki do dzieci.

Google, który pierwotnie zapowiadał, że poprosi pracowników o powrót do biur po 1 czerwca, także poinformował, że przedłuży możliwość pracy zdalnej o siedem kolejnych miesięcy. Szef koncernu Sundar Pichai powiedział, że osoby, których obowiązki wymagają obecności w biurze, będą mogły rozpocząć pracę od lipca. Zapewnił także, że firma podejmie wszelkie działania niezbędne, by zapewnić pracownikom bezpieczeństwo.

Praca z domu do października

Z kolei Amazon zapowiedział, że pracownicy, którzy są w stanie "efektywnie" pracować z domu, mogą korzystać z tej możliwości jeszcze do 2 października.

- Pracujemy ciężko i inwestujemy znaczące środki, aby zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy wrócą do biura. Nasze środki obejmują zwiększenie fizycznego dystansu między pracownikami, gruntowną dezynfekcję miejsc pracy, kontrolę temperatury ciała, zapewnienie osłon twarzy i środków do dezynfekcji rąk - tłumaczył w rozmowie z CNN rzecznik firmy.

Jak zaznacza CNN, nieoficjalnie pracę zdalną do października przedłużył też Microsoft. Firma jednak nie odpowiedziała na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Eksperci twierdzą, że niektórym firmom jest na rękę to, że pracownicy mogą zostać w domu. Daje to m.in. czas na przearanżowanie powierzchni biurowej zgodnie z wytycznymi o konieczności utrzymywania bezpiecznego dystansu pomiędzy pracownikami. Ponadto - jak zauważają specjaliści - niektórzy pracownicy czują niepokój na myśl o powrocie do pracy w czasie trwającej wciąż pandemii.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock