Kolejny przypadek dzika zarażonego ASF. Na granicy z Białorusią

TVN24 Biznes

TVN24 Biznes i ŚwiatKolejny przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń na granicy z Białorusią

Kolejną sztukę dzika z podejrzeniem wirusa afrykańskiego pomoru świń odkryto przy granicy z Białorusią - informuje Polskie Radio. Minister rolnictwa poinformował, że padany jest przypadek padłego dzika przy granicy z Białorusią.

- Badania zrobione w Polsce potwierdzane są przez specjalistów w Hiszpanii - poinformował Marek Sawicki. Minister rolnictwa powiedział, że nowy przypadek nie będzie miał wpływu na rozmowy z Ukraina ws. zniesienia embarga na polską wieprzowinę. - Przypadek choroby wykryto w tym samym regionie, gdzie wcześniej stwierdzono dwa przypadki wystąpienia choroby - twierdzi Polskie Radio.

Embargo

Pierwszy przypadek ASF wykryto w Polsce 17 lutego. Po ujawnieniu tej informacji embargo na polskie przetwory z wieprzowiny wprowadziła m.in. Rosja, ale inne kraje Unii Celnej.

Ministerstwo Rolnictwa w związku z ASF zdecydowało się wykupić ponad 100 tys. sztuk trzody chlewnej z terenów, które nie wejdą do pomniejszonej strefy z największymi restrykcjami. Z tego powodu swoje stanowisko stracił również ówczesny szef resortu Stanisław Kalemba.

Mimo embarga na polskie mięso w I kwartale br. wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w stosunku do analogicznego okresu 2013 r. wzrosła o 7 proc. i przekroczyła 5 mld euro - podała Agencja Rynku Rolnego. Prawie 80 proc. eksportu trafia do krajów UE.

W poniedziałek agencja Interfax poinformował, że Rosja odrzuciła przedłożoną jej przez Komisję Europejską (KE) propozycję wznowienia importu mięsa wieprzowego ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, za wyjątkiem Polski i Litwy.

Autor: //gry / Źródło: Polskie Radio, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: (CC BY 3.0) wikimedia.org | Michael Gäbler