Kasa z Unii na 100 proc.

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu2207LAITENBERGER.avi

Komisja Europejska chce ułatwić wykorzystanie unijnych funduszy do walki z kryzysem gospodarczym. W środę przyjęła propozycję uproszczeń w polityce spójności, które mają to umożliwić. Jest wśród nich m.in. propozycja, by KE finansowała w 100 proc. projekty wspierające bezrobotnych, w tym szkolenia.

Współautorami pakietu są polski komisarz do spraw regionalnych Paweł Samecki oraz czeski komisarz do spraw zatrudnienia Vladimir Szpidla. - Celem tych nowych środków jest wyciągnięcie ręki ku regionom Europy, by pomóc im szybciej przezwyciężyć kryzys - oświadczył Samecki.

Pakiet zawiera szereg propozycji ułatwiających i przyspieszających wykorzystanie funduszy spójności z budżetu 2007-13, w tym zmniejszanie obciążeń administracyjnych. Na ich przyjęcie będą musiały zgodzić się większością kwalifikowaną kraje członkowskie.

Niemcy kręcą nosem

Najbardziej kontrowersyjna propozycja dotyczy zwiększenia finansowania unijnego w latach 2009-2010 do 100 proc. przy projektach dotyczących aktywizacji bezrobotnych. Niemcy, największy płatnik do unijnej kasy, już zasygnalizowały, że nie zgodzą się, by UE w całości finansowała projekty dla bezrobotnych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Obecnie obowiązuje zasada, że beneficjenci unijnej pomocy muszą pokryć około 25-50 proc. kosztów projektów realizowanych przy wsparciu funduszy.

By wyjść naprzeciw zastrzeżeniom Niemiec, KE zaproponowała, by kraje, które skorzystają z oferty 100-procentowego finansowania projektów w latach 2009-10, w kolejnych latach musiały odpowiednio zwiększyć wkład narodowy w projekty unijne. Tak, by nie zaburzyć ogólnego podziału funduszy w polityce spójności na "koperty" narodowe na lata 2007-13.

Przewodniczący KE Jose Barroso już 3 czerwca ogłosił strategię ograniczania wpływu kryzysu na zatrudnienie w UE, zapowiadając, że na wsparcie osób dotkniętych utratą pracy Komisja przeznaczy 19 mld euro. Choć pieniądze te nie są "świeżymi" funduszami, od dawna są zaplanowane w budżecie EFS, to KE chce, by były wydane w przyspieszonym trybie m.in. na szkolenia pomagające przekwalifikować się osobom szukającym pracy.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes, fot. sxc.hu