Jaguar odrabia straty Taty

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
jaguarJaguar Land Rover odnotował wzrost sprzedaży

Nieoczekiwanym zyskiem za zakończony we wrześniu kwartał pochwalił się czołowy indyjski producent samochodów, Tata Motors. Jak się okazało, dodatni wynik był możliwy dzięki zwrotom z inwestycji i dużemu wzrostowi obrotów jego brytyjskiej spółki zależnej, Jaguar Land Rover.

Jaguar Land Rover odnotował wzrost sprzedaży o 23 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. - To zaskakujący wynik. Nie oczekiwaliśmy, że przełom nastąpi tak szybko. Na pierwszy rzut oka wydaje się, musiał się do tego przyczynić wzrost wolumenu sprzedaży i lepsze ceny - stwierdził analityk branży motoryzacyjnej w Prabhudas Lilladher, Surjit Arora.

Nowe produkty brytyjskich firm, takie jak zmodernizowany Land Rover, Range Rover Sport i Discovery 4 zostały dobrze przyjęte. Opłaciła się również agresywna redukcja kosztów - poinformowała spółka. - Biznes doświadcza pewnej stabilizacji jeżeli chodzi o czynniki zewnętrzne, a niektóre kluczowe rynki wykazują oznaki ożywienia - podano w komunikacie.

Jaguar Land Rover w omawianym okresie miał zysk operacyjny w wysokości 41,3 miliona funtów, ale przy zadłużeniu na poziomie 90 miliardów rupii (1,9 miliarda dolarów), strata netto w drugim kwartale roku fiskalnego 2009/2010, wyniosła 60 milionów funtów. Przed ogłoszeniem wyników analitycy Citi podali, że oczekują iż JLR, dzięki redukcji kosztów i lepszej polityce cenowej, stanie się rentowny na poziomie operacyjnym w trzecim kwartale fiskalnym.

Sprzedaż w Indiach w górę

Sprzedaż samochodów w Indiach rosła przez większość obecnego roku fiskalnego w porównaniu z jednoprocentowym wzrostem w roku 2008/09. Według szacunków branżowych w tym roku sprzedaż samochodów powinna wzrosnąć w tempie dwucyfrowym.

Tata Motors, który ma około 60 procent indyjskiego rynku ciężarówek i autobusów – piątego pod względem wielkości na świecie – zanotował w drugim kwartale roku obrachunkowego, zakończonym we wrześniu, skonsolidowany zysk w wysokości 217,8 miliona rupii (4,7 miliona dolarów).

W analogicznym okresie roku ubiegłego firma zanotowała skonsolidowaną stratę netto w wysokości 9,42 miliarda rupii. Firma miała stratę netto z podstawowej działalności w wysokości 21,5 miliona, ale zwroty z inwestycji w wysokości 196,9 miliona rupii i udziały mniejszościowe przyniosły jej zysk netto. W październiku Tata Motors podał jednostkowy zysk netto, po wyłączeniu wyników JLR, w wysokości 7,29 miliarda rupii.

Wyniki zostały podane w ostatnich minutach sesji giełdowej. Akcje Tata Motors, którego kapitalizacja wynosi 7,3 miliarda dolarów, zakończyły dzień na rynku w Mumbaju spadkiem o 0,8 procent, do 629,50 rupii. Cały rynek zniżkował o 1,3 procent. Akcje spółki wzrosły w tym roku ponad czterokrotnie, podczas gdy główny indeks umocnił się o ponad 70 procent.

Źródło: Reuters, onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: jaguar