Intercity likwiduje połączenia. Zmiany od 9 marca

Najnowsze

TVN 24 | TVN24rzewoźnik tłumaczy zmiany w rozkładzie remontami linii kolejowych

Od 9 marca część pociągów PKP Intercity będzie odwołanych, niektóre zawieszone, a część pojedzie w skróconej relacji - poinformowała rzeczniczka spółki Zuzanna Szopowska. Przewoźnik tłumaczy zmiany w rozkładzie remontami linii kolejowych.

- Z 366 pociągów uruchamianych przez PKP Intercity dwanaście zostanie zawieszonych, czternaście pojedzie w skróconej relacji, a kolejnych czternaście będzie miało zmienione terminy kursowania - wyjaśniła rzeczniczka.

Lista składów

Zawieszone mają być m.in. pociągi "Reymont" relacji Łódź Kaliska – Kraków Główny, "Konopnicka" z Warszawy do Białegostoku, "Pogórze" z Krakowa do Wrocławia czy "Barnim" z Poznania do Szczecina.

Pociąg "Hetman" relacji Poznań Gł. – Zamość dojedzie tylko do Rzeszowa, "Ślązak" z Przemyśla do Zielonej Góry zakończy bieg we Wrocławiu, a relacja pociągu "Niemen" Białystok – Piła będzie skrócona do Warszawy.

Rzadziej pojadą np. pociągi "Wisłok" Kraków – Rzeszów, "Poprad" Warszawa – Kraków czy "Jeziorak" Poznań – Olsztyn.

Przewoźnik tłumaczy, że zmiany w rozkładzie są wymuszone remontami linii kolejowych prowadzonych przez PKP PLK. Kolejarze planują wyremontować w tym roku około 2 tys. km torów. Realizacja tych prac spowoduje, że w 2014 r. sześć razy zmieni się rozkład jazdy pociągów - pierwszy raz 9 marca.

Powody finansowe?

Zmiany planowane przez PKP Intercity wywołały spekulacje, że likwidacja części połączeń wynika ze zmniejszenia dotacji dla przewoźnika. Jednak i spółka, i Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju temu zaprzeczają. - PKP Intercity otrzyma w bieżącym roku dotacje w wysokości określonej w ustawie budżetowej, która w pełni wyczerpuje zobowiązania MIR wynikające z dziesięcioletniej umowy ramowej. Co więcej, ministerstwo infrastruktury i rozwoju będzie podejmowało działania, aby dotację tę jeszcze zwiększyć w ciągu roku - powiedział Stanisław Krakowski z biura prasowego resortu.

Resort zapewnił, że zmiany rozkładu nie dotyczą połączeń w godzinach cieszących się największym zainteresowaniem wśród pasażerów. - Przewoźnik zapewni również odpowiednią liczbę miejsc dla pasażerów - dodał Krakowski.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | TVN24