Inflacja rośnie mimo osłabienia gospodarki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESProf. Andrzej Sławiński: Rośnie inflacja

Ministerstwo Finansów prognozuje, że w lutym inflacja sięgnie 3,4 procent. Jeśli dane się potwierdzą, oznacza to wzrost cen wobec stycznia, kiedy inflacja wyniosła 3,1 procent. Zdaniem prof. Andrzeja Sławińskiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, taki wzrost inflacji to m.in. skutek wzrostu cen regulowanych. Rosną wciąż także ceny żywności.

Jak tłumaczył prof. Sławiński, wzrost rocznego wskaźnika inflacji jest związany z wyższym tempem wzrostu cen żywności niż w lutym zeszłego roku.

W 2009 r. będzie wzrost PKB

Według prognozy prof. Andrzeja Sławińskiego, w 2009 roku wzrost gospodarczy w Polsce będzie się wahał pomiędzy 1 a 2 proc.

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny wzrost PKB w czwartym kwartale 2008 roku wyniósł 2,9 proc., czyli nieco więcej niż prognozowali analitycy. Jednak w ciągu całego roku będzie gorzej - ocenia profesor Sławiński. - Recesja na świecie dopiero niestety się zaczyna. To będzie wpływało na nasze tempo wzrostu - przekonuje ekspert.

Będzie raczej 1 czy może 2 proc.?

Tymczasem analitycy resortu gospodarki, komentując dane GUS o wzroście PKB za IV kwartał 2008 roku, podtrzymali swoją prognozę wskazującą, że dynamika PKB w tym roku nie przekroczy 2 proc. Zdaniem ekspertów MG, polska gospodarka odczuwa z pewnym opóźnieniem skutki światowego kryzysu. W ich ocenie światowa gospodarka przyspieszy nie wcześniej niż w drugiej połowie 2009 roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES