Najnowsze

Groźba kary zawisła nad Plusem i Erą

Najnowsze

TVN CNBC BIZNESRzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch: Naszym zdaniem utrudniali kontrolę

Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel mogą zostać ukarane. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie ws. utrudniania przeprowadzenia kontroli, gdy badano ich działalność na rynku telewizji mobilnej.

Postępowanie ws. ewentualnej zmowy operatorów komórkowych w sprawie telewizji mobilnej trwa od listopada ubiegłego roku. UOKiK stwierdził, że firmy PTC i Polkomtel utrudniały przeprowadzenie kontroli - tłumaczy rzecznik urzędu Małgorzata Cieloch. - Jedna rzecz to utrudnianie wejścia i rozpoczęcia kontroli, a druga to utrudnianie wydania dysków, które mogły zawierać informacje pomocne w prowadzonym postępowaniu - tłumaczy rzeczniczka.

Inspektorzy UOKiK z sądowym nakazem

UOKiK sprawdza, czy nie doszło do nielegalnego porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej. W ramach tego postępowania 2 grudnia 2009 r. Prezes UOKiK rozpoczął kontrolę z przeszukaniem u pięciu przedsiębiorców: Polkomtel, PTC, P4, Info TV FM oraz NFI Magna Polonia.

Zgodnie z prawem, w przypadku podejrzenia istnienia praktyk ograniczających konkurencję, Prezes UOKiK ma możliwość przeprowadzenia kontroli z przeszukaniem w siedzibie przedsiębiorcy. Pracownicy Urzędu mogą żądać wydania dokumentów, nośników informacji np. dysków twardych, a także udzielania wyjaśnień. Zgodę na przeszukanie wydaje Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd podaje, że z tego uprawnienia korzysta "niezwykle rzadko".

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, za brak współdziałania w trakcie kontroli, Prezes UOKiK może nałożyć sankcje finansowe w wysokości do 50 mln euro na spółkę oraz do pięćdziesięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia na osobę upoważnioną przez kontrolowanego przedsiębiorcę. Sankcje finansowe w takiej sytuacji mają charakter dyscyplinujący i prewencyjny, a ich wymiar określany jest w zależności od stopnia naruszenia.

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES