Fiskus z kolędą u o.Rydzyka

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ojca Rydzyka odwiedzi fiskus

Styczeń to czas kolęd. Z odwiedzin ojca Rydzyka zrezygnowała prokuratura. Do redemptorysty zapuka natomiast fiskus i pod lupę weźmie jego fundacje, Lux Veritatis i Nasza Przyszłość - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie może spać spokojnie. Wprawdzie wrocławska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie opisanych przez "Puls Biznesu" nieprawidłowości w fundacjach Lux Veritatis i Nasza Przyszłość, to zrobi to jednak Urząd Kontroli Skarbowej.

- Po analizie wniosku, jaki w tej sprawie wpłynął z Ministerstwa Sprawiedliwości, zdecydowaliśmy, że są podstawy, by w obu fundacjach przeprowadzić kontrole skarbowe. Dojdzie do nich już wkrótce - informuje na łamach "Pulsu Biznesu" rzecznik Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos.

Zdaniem ekspertów - przewaga działalności gospodarczej nad statutową stanowi naruszenie nie kodeksu karnego, lecz ustawy o fundacjach, w której brakuje sankcji karnych. W tej sytuacji decyzja prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa nie powinna dziwić.

Fundacje czy firmy?

Jak pisał w listopadzie "Puls Biznesu", dwie fundacje założone przez o. Rydzyka - Lux Veritatis i Nasza Przyszłość - od lat zajmują się bardziej zarabianiem pieniędzy niż działalnością statutową, a mimo to korzystają z ulg podatkowych należnych wyłącznie fundacjom. Według gazety, obie fundacje w czasie swej działalności zarobiły na czysto ok. 7 mln zł, a podatku od zysku nie zapłaciły.

Fundacja Lux Veritatis została zarejestrowana przez redemptorystów – Jana Króla, Stanisława Kwiatkowskiego i Tadeusza Rydzyka. Dyrektor Radia Maryja jest jej prezesem i głównym fundatorem. Główne cele statutowe fundacji to m.in. propagowanie zasad moralnych opartych na Dekalogu w środkach społecznej komunikacji i krzewienie w społeczeństwie kultury polskiej związanej z chrześcijaństwem.

Lux Veritatis jest także nadawcą telewizji "Trwam", prowadzi Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, na jej zlecenie prowadzone były również badania geotermalne.

Fundacja "Nasza Przyszłość" za podstawowy cel przyjęła prowadzenie działalności naukowej i kulturalnej, a szczególnie promowanie książek opartych na tradycyjnym systemie wartości chrześcijańskich. Przy fundacji działa m.in. wydawnictwo, które ma w swej ofercie 88 wydanych pozycji książkowych o tematyce religijnej i humanistycznej.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24