Fiskus ściga pannę młodą

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWizyta w urzędzie scementuje niejedno małżeństwo

Pod małżeńską kołdrą nowożeńców czy w otrzymanym od bratowej komplecie garnków czyha... urzędnik podatkowy - czytamy w "Gazecie Prawnej". Fiskus przy kontrolach nieujawnionych przychodów żąda oświadczeń o prezentach ślubnych. Podatnicy powinni udowodnić przed urzędnikiem otrzymanie tych prezentów. Jeśli tego nie zrobią, zapłacą podatek.

Podatnicy, którzy nie wykazali wszystkich dochodów do opodatkowania i przed urzędem skarbowym powołują się na otrzymanie prezentów ślubnych, muszą to udowodnić. Fiskus w takich przypadkach żąda przedstawienia oświadczenia od darczyńcy o przekazaniu podatnikowi określonego prezentu ślubnego.

Dołącz rachunek

Zdaniem Tomasza Sokolnickiego, dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w żądaniach fiskusa nie ma nic szczególnego. Postępowania dotyczące nieujawnionych źródeł przychodów prowadzone są na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Jedną z podstawowych zasad postępowania podatkowego jest zasada prawdy obiektywnej, zgodnie z którą organy podatkowe zobowiązane są podejmować wszystkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego.

- Jeżeli podatnik w trakcie prowadzonego postępowania powołuje się na fakt otrzymania prezentu, to na żądanie organu podatkowego zobowiązany jest przedstawić dowody potwierdzające tę okoliczność - jednym z nich może być oświadczenie - tłumaczy Tomasz Sokolnicki.

Wujek nie zaszaleje

Nowożeńcy, którzy będą przyjmować oświadczenia od osób przekazujących im pieniądze czy prezenty, muszą pamiętać, aby wartość jednorazowego podarunku nie przekroczyła pewnej kwoty. Prezenty od najbliższej rodziny - tj. rodziców, teściów, rodzeństwa - nie będą podlegały opodatkowaniu, jeśli ich wartość nie przekroczy 9.637 zł. Jeśli więc zamożna teściowa obdaruje nas luksusowa lodówką lub kompletem mebli - możemy mieć fiskusa na karku.

Ale już np. wujek bez podatku może parze młodej bez podatku podarować skromniejszy prezent o maksymalnej wartości do 7276 zł, a pozostali goście do 4902 zł. Prezenty ponad te limity są opodatkowane. Warto dodać, że najbliższa rodzina będzie mogła skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku, gdy fakt otrzymania darowizny zgłosi w urzędzie skarbowym w ciągu pół roku od jej otrzymania.

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu