Finanse TVP do ponownego sprawdzenia

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Finanse telewizji publicznej znów pod lupą

Na nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu TVP, które odbyło się we wtorek w Ministerstwie Skarbu Państwa podjęto decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego audytu w TVP. Przeprowadzi go firma consultingowa Ernst&Young, a wyniki mają być znane do 22 sierpnia.

"Ze względu na ochronę interesów Skarbu Państwa w sferze gospodarowania majątkiem uznano, że niezbędne będzie uzyskanie szczegółowej oceny poprawności podejmowanych przez Telewizję Polską działań w zakresie rezerw" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

- Rada nadzorcza na pewno podejmie decyzję o zleceniu audytu, ale trudno powiedzieć kiedy to nastąpi. Termin spotkania RN wyznaczono na 29 sierpnia. Sądzę, że wcześniej będzie to trudne, obecnie większość członków Rady jest na urlopach - odpowiada Krzysztof Czabański, przedstawiciel skarbu państwa w radzie spółki.

Wyjaśnianie starych spraw

Obecnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada sprawę organizacji w latach 2006-07 przetargu na satelitarny multipleks dla cyfrowej TVP. Śledztwo toczy się w sprawie działania na szkodę spółki. Kodeks spółek handlowych przewiduje za to karę do 5 lat więzienia. Śledztwem objęto też sprawę dzierżawy transpondera telekomunikacyjnego i zawarcia w 2002 roku aneksu do umowy na wykorzystanie audycji TVP Polonia zawartej z inną spółką.

Doniesienie na zarząd TVP złożył w prokuraturze w kwietniu szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. Mówił on wtedy - powołując się na tajny raport z audytu spółki wykonany przez firmę Ernst&Young - że ten audyt wskazuje na "ogromne nieprawidłowości w funkcjonowaniu telewizji publicznej". Z wynikami drugiego audytu ma się, od razu po jego zakończeniu, zapoznać minister skarbu.

Niejasna jest także sprawa finansowania z pieniędzy TVP procesów sądowych b. dyrektor stacji Małgorzaty Raczyńskiej i o utworzeniu rezerwy 130 mln zł na inny proces sądowy.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24