Eksport szkockiej whisky zanotował w ubiegłym roku stagnację. Wszystko przez spowolnienie popytu w Chinach i na innych rynkach wschodzących - pisze BBC News. Przedstawiciele branży widzą jednak przed sobą dobre perspektywy.
Według danych ze Szkockiego Stowarzyszenia Whisky sprzedaż zagraniczna pod względem wartości pozostała na niezmienionym poziomie - 4,3 mld funtów. W przeliczeniu na butelki eksport wzrósł o 2,5 proc. do 1,23 mld butelek.
Silne rynki
Pozycja szkockiej whisky wciąż jest silna w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Indiach, ale bezpośredni eksport do Chin spadł o prawie 30 proc. do 51 mln funtów. W dużej mierze przez nowe przepisy majace ukrócić przyjmowanie drogich prezentów przez chińskich urzędników.
Spadek zanotowano też w przypadku eksportu na Tajwan, do Korei Południowej i Japonii. USA pozostają nadal największym pod względem wartości rynkiem whisky, jednak po względem liczby sprzedanych butelek Stany wyprzedza Francja. Sprzedaż wzrosła tam o 16 proc. Rynek whisky rośnie bardzo szybko w Indiach, które stają się czwartym największym rynkiem dla tego alkoholu. Ostatnio zanotował on wzrost o 12 proc. do 69 mln funtów. Wzrost zanotował też eksport do Brazylii i Meksyku - o około 20 proc.
Przyszłość w jasnych barwach
Szef Szkockiego Stowarzyszenia Whisky David Frost podkreślił, że "eksport szkockiej whisky pozostaje silny", a wyniki branży stanowią istotny wkład w działalność handlową Wielkiej Brytanii.
- W dłuższej perspektywie popyt będzie wzrastał. Jednak w krótkim okresie istnieje kilka negatywnych bodźców ekonomicznych - dodał Frost.
10 najmocniejszych rynków eksportowych dla szkockiej whisky to: USA 818 mln funtów, Francja 434 mln, Singapur 329 mln, Hiszpania 180 mln, Niemcy 172 mln, Południowa Afryka 163 mln, Tajwan 144 mln, Korea Południowa 115 mln, Meksyk 109 mln i Brazylia 99 mln.
Autor: mn / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | sxc.hu