Castorama ukarana za farby

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Firmy muszą zapłacić za nieuczciwe praktyki

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółki Castorama i ICI łącznie 45 mln zł kary. Firmy zawarły niedozwolone porozumienie ustalając cenę sprzedaży farb i lakierów.

Postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostało wszczęte w grudniu 2006 roku. Urząd sprawdzał, czy Castorama, właściciel 36 marketów budowlanych , ustalała z ICI, producentem wyrobów farbiarskich, cenę minimalną sprzedaży 14 produktów, między innymi "Kolorów Świata"i "Arktycznej Bieli".

Według UOKiK-u spółki co najmniej od 2004 roku ustalały nie tylko ceny końcowe farb i lakierów, lecz także części składowe cen - takie jak marże. Świadczą o tym sformułowania użyte w wymianie korespondencji między spółkami: "ustaliłem", "wprowadziłem zgodnie z sugestią", "podsumowanie ustaleń ostatniego spotkania", a także "ceny stosowane przez sklepy należące do sieci Castorama".

W ocenie UOKiK-u przedsiębiorcy działali w sposób zamierzony i świadomy, czerpiąc przez wiele lat nieuzasadnione korzyści z niedozwolonej praktyki. Castorama i ICI nie zaprzestali jej mimo prowadzonego przez UOKiK postępowania antymonopolowego.

W trakcie postępowania Castorama złożyła wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary lub obniżenie jej wymiaru. Według UOKiK-u spółka nie przyznała się do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję, a jedynie do kilku uzgodnień stanowiących jego część.

Decyzja Urzędu nie jest ostateczna. Przedsiębiorcy mogą odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Źródło: PAP, IAR, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: TVN24