Najnowsze

BGK będzie mógł dać gwarancje na spłatę kredytu do końca przyszłego roku

Najnowsze

 
TVN24Ministerstwo Finansów przedłuża możliwość korzystania z gwarancji BGK

Przedłużony został okres przez jaki Bank Gospodarstwa Krajowego, będzie mógł dać gwarancję firmom na spłatę kredytów do końca 2015 roku.

Wcześniej zgodnie z "Programem Wspierania Przedsiębiorczości" i obowiązującym obecnie rozporządzeniem ministra finansów BGK mógł udzielać mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom gwarancji kredytowych do końca czerwca 2014.

- Mając na względzie powodzenie dotychczasowej akcji gwarancyjnej i dalszą konieczność niwelowania skutków spowolnienia gospodarczego, Minister Finansów podjął decyzję o kontynuowaniu do końca 2015 r. udzielania przez BGK pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów zaciąganych przez MSP - podano w uzasadnieniu decyzji.

Dla kogo gwarancja?

Firmy będą mogły ubiegać się o gwarancję dla spłaty kredytów zarówno obrotowych, jak i inwestycyjnych. W 2013 roku udzielono gwarancji o wartości ok. 7 mld zł. MF spodziewa się, że w 2014 roku zostaną udzielone przez BGK gwarancje w ramach pomocy de minimis o wartości ok. 8,5 mld zł, a w 2015 roku o wartości ok. 6 mld zł. Za okres od 5 marca 2013 roku do 15 marca 2014 roku gwarancję sięgneły kwoty 8,4 mld złotych dla 45 tys. przedsiębiorców.

Szacuje się, że przy założeniu udzielenia gwarancji de minimis do końca 2015 roku, w łącznej wysokości około 21,5 mld zł.

Autor: pp//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości