Bezrobocie trzyma mocno, choć ma puścić

Najnowsze

TVN24Jest źle, choć nie tragicznie

- Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu nie wzrasta, co jest efektem poprawy nastrojów gospodarczych - wynika z październikowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Zdaniem BIEC, bezrobocie w najbliższym czasie będzie jednak rosnąć, choć wolniej niż na początku roku.

- Sytuacja się poprawia, ale w opiniach przedsiębiorców przeważają zwolnienia nad przyjęciami do pracy - ocenia BIEC. - Niewielki wzrost zatrudnienia w najbliższych miesiącach powinien wystąpić w firmach produkujących dobra konsumpcyjne trwałego użytku. W pozostałych sekcjach przemysłu najprawdopodobniej wystąpi spadek liczby pracujących. Pesymizm w ocenach zatrudnienia panuje również w budownictwie i handlu, choć i w tych sektorach jest on mniejszy niż na początku roku - czytamy w raporcie.

Słabe światełko w tunelu

Z raportu wynika też, że wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym wzrosła liczba bezrobotnych, którzy znaleźli zatrudnienie. - A nie wynika to jedynie z wahań o charakterze sezonowym - podkreślają autorzy.

W stosunku do sierpnia pracę zyskało ponad 5 tys. bezrobotnych, co oznacza wzrost o 6 proc. Mógł się do tego przyczynić wolniejszy wzrost płac, które we wrześniu zwiększały się w tempie 3,3 proc. rocznie, a więc o 0,1 punkt proc. wolniej niż inflacja.

- Warto dodać, że liczba długotrwale bezrobotnych nadal się zmniejsza, jednak w tempie coraz wolniejszym i prawdopodobnie w perspektywie kilku miesięcy zacznie wzrastać, co znacznie pogorszy możliwości zmniejszenia bezrobocia - dodano.

Europa wciąż choruje

To, że rynek pracy ma przed sobą jeszcze długą drogę do odzyskania pełnej formy pokazują ostatnie dane Eurostatu, który podał, że stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła we wrześniu z 9,6 do 9,7 proc. Wynik jest zgodny z oczekiwaniem analityków.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 9,2 proc. wobec 9,1 proc. poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii: 19,3 proc. i na Łotwie: 19,7 proc., a najniższa w Holandii: 3,6 proc. W Polsce, według metodologii Eurostatu, stopa bezrobocia wyniosła 8,2 proc. wobec 8,1 proc. w sierpniu - podał Eurostat.

Według metodologii GUS stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 10,9 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24