Kanada i Japonia nakładają kolejne sankcje na Rosję. Uderzają w sektor energetyczny i bankowy

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Rosja odczuwa sankcje. Relacja Andrzeja Zauchy (materiał z 2.03.2022)
Rosja odczuwa sankcje. Relacja Andrzeja Zauchy (materiał z 2.03.2022)TVN24
wideo 2/3
TVN24Rosja odczuwa sankcje. Relacja Andrzeja Zauchy

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała, że jej kraj nałożył kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą 10 osób z dwóch firm rosyjskiego sektora energetycznego. Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki.

Kanadyjskie sankcje dotyczą w sumie 10 osób z Gazpromu i Rosnieftu – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

To zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia transakcji z osobami nimi objętymi. Decyzje Kanady zostały skoordynowane z międzynarodowymi partnerami i sojusznikami, a komunikat MSZ zapowiedział dalsze konsultacje, "jeśli Rosja będzie prowadzić agresywne działania wobec Ukrainy".

"Każdy akt agresji ze strony Rosji spotka się z działaniami mającymi na celu osłabienie jej zdolności prowadzenia wojny" - podkreśliła cytowana w komunikacie Joly.

Od poniedziałku rosyjskie statki mają zakaz wpływania na wody terytorialne i do portów Kanady, obowiązuje też zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym. Zamrożone zostały aktywa rosyjskich funduszy rządowych. Również w poniedziałek rząd Kanady zakazał importu rosyjskiej ropy przez kanadyjskie podmioty. W niedzielę Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

Japonia nakłada sankcje na kolejne cztery rosyjskie banki

Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki, aby dostosować swe restrykcje do kar, jakimi objęła Moskwę Unia Europejska - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki.

Japonia wspiera decyzje Unii i "zdecydowanie wdroży sankcje wraz z innymi państwami G7" - powiedział dziennikarzom Suzuki i dodał, że Tokio będzie postępować tak, by sprawić, że wykluczenie Rosji z systemu płatności SWIFT będzie skuteczne.

W środę weszły w życie unijne sankcje, które objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB. Tokio nakłada w czwartek restrykcje na VEB, Otkrytije, Nowikom i Sowkom. Ponadto, Tokio przeznaczyło 100 mln dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Kanada i Japonia nakładają sankcje na Rosję

W ubiegłym tygodniu Kanada ogłosiła pakiet sankcji, w tym wobec prezydenta Rosji Władimira Putina oraz poparła wykluczenie Rosji z systemu międzynarodowych rozliczeń bankowych SWIFT.

Wprowadziła też nowe sankcje wobec Białorusi jako państwa, które ułatwiło inwazję. Kanadyjski MSZ podsumował, że od czasu nielegalnego zajęcia Krymu przez Rosję w 2014 r. Kanada nałożyła sankcje na ponad 850 osób i podmiotów.

We wtorek Japonia zamroziła aktywa trzech innych rosyjskich banków, w tym banku centralnego oraz prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i innych osó z otoczenia Putina. Zakazała też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości