Akcje jak ciepłe bułeczki?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESNa GPW coraz więcej debiutów

To jeszcze nie przełom, ale - jak ocenia "Puls Biznesu" - takiego ruchu na rynku pierwotnym akcji nie było już dawno. Na głównym parkiecie GPW coraz więcej debiutów, rośnie też aktywność resortu skarbu.

W poniedziałek zadebiutowała warszawska spółka Aplisens, we wtorek do obrotu zostają skierowane papiery Ipopemy Securities. A już od najbliższego poniedziałku ruszają zapisy na walory Lubelskiego Węgla Bogdanka. Wartość tej oferty sięga 450 mln zł.

Szykuje się przełom?

Od wielu miesięcy nie zapowiadało się tyle debiutów na warszawskiej giełdzie. Według gazety, przed rokiem o tej porze na GPW było aż 18 nowych emitentów, a łączna wartość ich ofert wyniosła prawie 600 mln zł. Jak dotąd w tym roku jest znacznie gorzej, debiutów było zaledwie 5, a na ich akcje inwestorzy wyłożyli niespełna 50 mln zł.

Te statystyki nie napawają optymizmem, eksperci spodziewają się w niedalekim czasie znacznego ożywienia na rynku nowych ofert publicznych. Na razie poprawiły się giełdowe nastroje, ale nadzieję na ożywienie daje też spodziewana aktywności Ministerstwa Skarbu. W najbliższym czasie ma dojść do upublicznienia Lubelskiego Węgla Bogdanka, potem - Zakładów Azotowych z Kędzierzyna (ZAK).

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES