8 milionów z internetowym kontem

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huMamy już 8 milionów kont bankowych z dostępem przez internet

O 1/5 zwiększyła się w ciągu roku liczba klientów banków, którzy aktywnie korzystają z dostępu do swych kont przez internet - donosi "Rzeczpospolita", powołująca się na dane Związku Banków Polskich. Takich osób jest już 8,3 milionów.

Liczba osób aktywnie korzystających z takich "internetowych" rachunków zwiększyła się w ciągu roku o 1,5 mln i sięgnęła na koniec czerwca 8,3 mln – wynika z danych Związku Banków Polskich. Według prognoz ZBP do końca 2013 r. aktywnie używanych internetowych kont będzie 13 milionów.

Z danych ZBP wynika też, że rośnie liczba transakcji wykonywanych przez klientów przez internet. Jeszcze rok temu statystyczny użytkownik internetowego konta wykonywał tą drogą 4 przelewy miesięcznie, teraz jest to średnio 4,6 przelewu.

Jednym z powodów są cenowe zachęty ze strony banków: zwykły przelew z konta zlecony w placówce bankowej obecnie kosztuje przeciętnie ok. 5 zł. Ten sam przelew wykonany samodzielnie przez Internet w wielu bankach jest bezpłatny, w najgorszym wypadku jego koszt nie przekracza złotówki.

Standardową ofertą internetowej bankowości stało się zakładanie lokat, do czego z kolei zachęca oprocentowanie wyższe, niż gdy robi się to w bankowym okienku.

Banki wiedzą jednak, że oferta dostępna przez Internet musi być coraz szersza. "Rzeczpospolita" podaje przykłady: w mBanku można drogą internetową zaciągnąć kredyt, banki Meritum i Inteligo umożliwiły klientom sprawdzenie online raportów Biura Informacji Kredytowej.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu