Tesla zbija ceny. Dwa modele nieco tańsze

Moto

ShutterstockTesla wprowadza dwa nowe, tańsze modele

Elektryczny producent samochodów Tesla Motors oświadczył w czwartek, że wprowadzi dwie, "nieco tańsze" wersje swojego Modelu S sedan - donosi Reuters. Na amerykańskim rynku będzie go można kupić już za 66 tys. dolarów.

Aktualna cena Modelu S rozpoczyna się od 76 tys. dol., a do klientów trafiają po stawce 100 tys. dol. Podane ceny nie uwzględniają ulg podatkowych.

Dwie nowe wersje

Nowe wersje to Model S 60 z napędem na tylne koła oraz Model S 60D (do kupna już za 71 tys. dol. na rynku amerykańskim) z napędem na wszystkie koła. Będą one miały nieco mniejszy zasięg niż Model S, który już został wyprzedany. "Nowsze modele będą miały zasięg większy niż 200 mil [321,9 km]" - głosi oświadczenie Tesli. Choć Model S 60 oraz Model S 60D będzie sprzedawany z paczką baterii o pojemności 75 kWh, to jednak będzie ona ograniczona do 60 kWh. Tesla zapewnia, że właściciele będą mieli możliwość pozyskania aktualizacji oprogramowania, co pozwoli korzystać z zasięgu przynajmniej 75 kWh lub nawet większego.

Unowocześnienie

Analityk Joseph Spak z banku inwestycyjnego RBC Capital powiedział, że nowsza wersja będzie kosztowała 8,5 tys. dol. od razu przy zakupie oraz o 0,5 tys. droższa przy późniejszym nabyciu. Jak czytamy na stronie Tesli, bateria o pojemności 60 kWh pozwala na przejechanie 218 mil Modelem S60 oraz 210 mil przy użyciu Modelu S60 D. Aktualizacja do 75 kWh pozwoli każdemu modelowi na przejechanie dodatkowych 40 mil. Tesla w 2012 roku oferowała baterię o pojemności 60 kWh w Modelu S. Cena rozpoczynała się już od 70 tys. dol., jednak produkcja została zawieszona. Tesla zapewnia, że dwie nowsze wersje Modelu S oferują więcej możliwości niż ta umorzona.

Tesla produkuje

Tesla zapowiedziała, że w 2016 roku wyprodukuje między 80 tys. a 90 tys. elektrycznych samochodów, a do 2018 roku dojdzie do poziomu 500 tys. Większość produkcji będzie dotyczyła samochodów Modelu S. W pierwszym kwartale Tesla wyprodukowała łącznie 14 820 pojazdów, z czego 12 851 egzemplarzy to Modele S, a 2 659 to pojazdy sportowo-użytkowe Model X. Tesla planuje wprowadzenie także nowego samochodu - Modelu 3. Ma być to przystępny sedan do kupienia już od 35 tys. dol. Na rynek wejdzie pod koniec 2017 roku. Akcje Tesli spadły w czwartkowy poranek o 0,7 proc., plasując się na poziomie 233,94 dol.

Tesla postanowiła "uwolnić" patenty:

Tesla uwalnia patenty. "To przyspieszy rozwój motoryzacji"TVN24 Biznes i Świat

Autor: ag/gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock