Protest egzaminatorów WORD ma się rozszerzać. "Czekamy 14 lat"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Protest egzaminatorów WORD
Protest egzaminatorów WORDTVN24
wideo 2/5
Protest egzaminatorów WORDTVN24

Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD) poinformowali o wznowieniu protestu w całej Polsce. Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP przekazał, że egzaminy nie odbywają się w kilkudziesięciu miastach. Dodał, iż zakłada, że w następnych dniach do protestu dołączą kolejne miasta.

W poniedziałek, 8 sierpnia rozpoczął się kolejny protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Protestujący chcą podwyżek płac oraz zmian w przepisach dotyczących egzaminów.

Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie, że protest ma charakter oddolny i każdy egzaminator sam decyduje o tym, czy do niego dołączy, czy nie. Jak dodał, na razie nie można mówić o konkretnych terminach zakończenia akcji. - Czekamy 14 lat. Nie ma chyba grupy zawodowej, która miałaby tyle cierpliwości - mówił Dusza.

"Żądamy akceptacji naszych postulatów"

Egzaminatorzy do końca sierpnia chcą się spotkać z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. - W nawiązaniu do słów szefa resortu, ministra Adamczyka, o gotowości do rozmów, wnosimy o bezpośrednie spotkanie z szefem resortu do końca tego miesiąca - powiedział przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP.

"Informujemy Pana Ministra, iż żądamy akceptacji naszych postulatów - do tego czasu wznawiamy protest bezterminowo. Warunkiem zawieszenia protestu jest wyznaczenie spotkania z Panem Ministrem w terminie do 31 sierpnia 2022 roku" - napisano w oświadczeniu przedstawicieli protestujących egzaminatorów kandydatów na kierowców i kierowców skierowanym do szefa MI.

Jak podkreślił Dusza, egzaminatorzy już "nie widzą możliwości rozmów" z wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. - Nie jest on już dla nas partnerem do rozmów. Wiceminister Weber z jednej strony powołuje zespół roboczy, deklaruje chęć nowelizacji prawa, z drugiej odpowiada na interpelacje poselską i całkowicie przeczy wcześniejszym ustaleniom. Egzaminatorzy nie pozwolą sobie na takie traktowanie - oświadczył Dusza.

Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów WORD-ów, zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas spotkania 26 lipca tego roku - poinformowało PAP biuro prasowe resortu. Dodało, że zaplanowano następne spotkanie, mające się odbyć na przełomie sierpnia i września br., na którym dyrektorzy WORD zobowiązali się przedstawić szczegółowe informacje dotyczące sytuacji finansowej w kontekście kosztów ponoszonych przez ośrodki na wynagrodzenia egzaminatorów.

"Informacje te pozwolą na wypracowanie stanowiska odnoście do zmian w modelu wynagradzania egzaminatorów i systemie egzaminowania kandydatów na kierowców" - wskazało Ministerstwo Infrastruktury.

OŚWIADCZENIE PRZEDSTAWICIELI PROTESTUJĄCYCH EGZAMINATORÓW

Gdzie są utrudnienia?

Z ustaleń TVN24 wynika, że w poniedziałek w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi odbędzie się 30 proc. zaplanowanych egzaminów. W oddziale terenowym WORD w Grudziądzu w województwie kujawsko-pomorskim nie odbędą się wszystkie egzaminy zaplanowane na poniedziałek.

Egzaminy odwołano również w WORD w Częstochowie. W poniedziałek do egzaminów miało przystąpić około 90 osób. - Ogłoszona jest ogólnopolska akcja protestacyjna, egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie się do niej przyłączyli, co też przełożyło się na to, że te egzaminy praktyczne w dniu dzisiejszym odwołaliśmy - opowiedział w rozmowie z TVN24 Włodzimierz Mogiła, dyrektor WORD w Częstochowie. Jak przekazał, wszystkie osoby zostały powiadomione telefonicznie, aby dzisiaj nie przychodziły na egzaminy. 

Częstochowski WORD poinformował na swojej stronie internetowej, że w związku z ogólnopolską akcją protestacyjną egzaminatorów, egzaminy praktyczne w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy zaplanowane tam do przeprowadzenia we wtorek i w środę zostały odwołane. Zaplanowane w tym dniu egzaminy teoretyczne odbędą się zgodnie z planem. Opłaty za odwołane egzaminy praktyczne zachowają ważność w nowym terminie. W celu jego wyznaczenia egzaminowani powinni zgłosić się osobiście lub telefonicznie w tamtejszym Biurze Obsługi Klienta.

Dyrektor katowickiego WORD Janusz Freitag zaznaczył, że nie potrafi przewidzieć, ilu egzaminatorów zdecyduje się wziąć udział w proteście. Już w poniedziałek do pracy przyszło mniej egzaminatorów niż zwykle, w związku z czym część egzaminów została tego dnia odwołana. - Oczywiście tym osobom zostanie zaproponowany na koszt WORD kolejny termin. Nie jestem w stanie więcej powiedzieć, bo wszystko zależy od tej absencji. Staramy się poukładać pracę maksymalnie tak, aby egzaminy toczyły się - z ograniczeniami absencyjnymi, z którymi borykamy się - powiedział Freitag.

W podobnej sytuacji było tego dnia - zgodnie z informacją rzecznika zarządu woj. śląskiego Sławomira Gruszki - kierownictwo WORD w Bielsku-Białej: nie będąc w stanie przesądzić o wtorkowej absencji egzaminatorów, zamierzało ono na bieżąco dostosowywać pracę do aktualnych możliwości kadrowych.

Nie wszystkie zaplanowano egzaminy odbędą się w Szczecinie. - Dzisiaj egzaminy odbywają się częściowo, ponieważ 10 egzaminatorów nie pojawiło się na zaplanowane wcześniej egzaminy - powiedział w rozmowie z TVN24 Cezary Tkaczyk, dyrektor WORD w Szczecinie. Dzisiaj miało pracować łącznie 13 egzaminatorów. Z informacji przekazanych przez Tkaczyka wynika, że zostanie odwołanych około 80 egzaminów praktycznych zaplanowanych na poniedziałek. Odbędzie się 50 egzaminów. Egzaminy teoretyczne odbywają się zgodnie z planem.

W oddziale terenowym szczecińskiego WORD w Barlinku w województwie zachodniopomorskim wszystkie egzaminy odbywają się zgodnie z planem.

W Szczecinie odwołano część egzaminów praktycznych na prawo jazdy (wypowiedź z 8 sierpnia 2022)
W Szczecinie odwołano część egzaminów praktycznych na prawo jazdyTVN24

W Białymstoku choć część pracowników nie przyszła do pracy, to wszystkie egzaminy mają się odbyć normalnie. Z informacji przekazanych przez dyrektora białostockiego WORD-u Przemysława Sarosieka wynika, że dziś większość egzaminatorów jest na zwolnieniach lekarskich. W ośrodku pracuje łącznie 15 egzaminatorów - ośmiu jest na zwolnieniach, dwóch egzaminatorów ma pracować normalnie. Dyrektor liczy, że pojawią się w pracy również egzaminatorzy ze zmiany popołudniowej. Na razie nie odwołano zaplanowanych egzaminów.

W proteście nie biorą udziału m.in. WORD-y w Gdańsku, Gdyni, a także ośrodki w województwach dolnośląskim i opolskim. Podobnie wygląda sytuacja w Wielkopolsce.

Na tę chwilę żaden z wielkopolskich WORD-ów nie dołączył do akcji protestacyjnej, egzaminy odbywają się planowo. Sytuacja jest jednak dynamiczna i jutro może się to już zmienić - poinformował TVN24 Sławomir Chrzanowski, dyrektor WORD Kalisz oraz członek zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.

W zielonogórskim WORD-zie egzaminy, przynajmniej na razie, odbywają się planowo - poinformował Konrad Szmydkowski, wicedyrektor WORD Zielona Góra. Podobnie w Gorzowie Wielkopolskim. Egzaminy są dzisiaj przeprowadzane zgodnie z planem - przekazał Grzegorz Duszkiewicz, p.o. dyrektor WORD w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolejny protest egzaminatorów

Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, który tworzą egzaminatorzy kandydatów na kierowców, spotkali się w czerwcu z wiceszefem resortu infrastruktury Rafałem Weberem oraz przedstawicielami departamentu transportu w ministerstwie. Efektem ich rozmów była decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej.

Pierwszy protest egzaminatorów WORD trwał od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych. Zamiast stawić się do pracy, brali oni urlopy na żądanie lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Część ośrodków zmuszona była odwołać wszystkie egzaminy, a część - ograniczyć ich liczbę.

Żądania egzaminatorów

Jak czytamy w piśmie skierowanym do ministra Adamczyka, "środowisko egzaminatorów jest zawiedzione dotychczasowym sposobem prowadzenia rozmów" w MI.

Protestujący domagają się m.in. zmian w rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 11 października 2007 roku w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców. Żądania przewidują "minimalne wynagrodzenie dla egzaminatorów posiadających uprawnienia w zakresie jednej kategorii prawa jazdy na poziomie 1,5 średniej krajowej, tj. ok. 6000 złotych netto". Ponadto protestujący chcą likwidacji "widełek" wynagrodzenia, dodatku zadaniowego. Domagają się utworzenia specjalnego funduszu na nagrody dla egzaminatorów.

Z kolei - jak czytamy - żądane zmiany systemu egzaminowania mają doprowadzić do zwiększenia niezależności egzaminatorów, zmiany sposobu i trybu nadzoru nad przeprowadzeniem egzaminów oraz zmiany sposobu oceny kandytatów na kierowców. Zmiany systemu egzaminowania miałyby zostać wypracowane przez zespół powołany przez szefa MI, złożony z przedstawicieli ministerstwa i egzaminatorów.

"Z racji tego, iż dotychczasowe rozmowy nie przyniosły oczekiwanych efektów, ponownie żądamy umożliwienia nam bezpośredniego spotkania z Panem Ministrem w terminie do 31 sierpnia 2022 roku, podczas którego bez pośredników - w sposób zwięzły przedstawimy Panu Ministrowi obecną, dramatyczną sytuację dotyczącą egzaminatorów i systemu egzaminowania w Polsce. Podkreślamy, iż z przyczyn wskazanych już powyżej nie widzimy sensu, ani możliwości prowadzenia dalszych rozmów w obecności Pana Ministra Rafała Webera" - czytamy w oświadczeniu do ministra infrastruktury.

Pod pismem podpisali się: prezes Rady Głównej KSE Tomasz Dziuganowski, przewodniczący Komitetu Egzaminatorów RP Dawid Filipowicz, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP Wojciech Dusza, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP Wiesław Kubowicz, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników WORD Sławomir Rutkowski oraz egzaminator niezależny Marcin Augustowski.

Autorka/Autor:mb,kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek zmuszenie państw Unii Europejskiej i innych krajów do płacenia wyższych cen za leki amerykańskich koncernów. Obniżone mają być jednocześnie stawki w Stanach Zjednoczonych. Trump ocenił przy tym, że UE jest "paskudniejsza" od Chin, jeśli chodzi o handel.

Trump: zmuszę państwa Unii do płacenia wyższych cen

Trump: zmuszę państwa Unii do płacenia wyższych cen

Źródło:
PAP

Priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest ukończenie prac nad unijnym programem 150 miliardów euro pożyczek na zbrojenia, najlepiej jeszcze w maju - poinformował w poniedziałek w Brukseli minister finansów Andrzej Domański. Według unijnego źródła przełomowy będzie szczyt z Wielką Brytanią 19 maja.

Potężny unijny program. Minister o "priorytecie" polskiej prezydencji

Potężny unijny program. Minister o "priorytecie" polskiej prezydencji

Źródło:
PAP

Kwestia rozbudowy elektrowni jądrowej Dukovany została zawieszona na skutek skargi złożonej do czeskiego sądu i do Komisji Europejskiej przez francuską firmę EDF, która przegrała przetarg. Rzecznik KE przekazał, że instytucja ta ma zastrzeżenia do wyłonienia południowokoreańskiej firmy KHNP.

Rozbudowa elektrowni wstrzymana. Sąsiad Polski ma problem

Rozbudowa elektrowni wstrzymana. Sąsiad Polski ma problem

Źródło:
PAP

Kolejne obniżki stóp procentowych mogą nastąpić raczej dopiero w czwartym kwartale 2025 roku i byłby to początek cyklu cięć stóp w drobnych krokach – powiedział dziennikarzom członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski. Dodał, że w czerwcu Rada będzie dyskutować nad obniżeniem oprocentowania środków rezerwy obowiązkowej.

"Dzisiaj mamy już nowy świat". Członek RPP o stopach procentowych

"Dzisiaj mamy już nowy świat". Członek RPP o stopach procentowych

Źródło:
PAP

Udało się nabyć ponad 50 procent obszaru objętego decyzją lokalizacyjną dla lotniska i zachodniej części węzła kolejowego - napisała spółka Centralny Port Komunikacyjny w oświadczeniu.

Setki hektarów pod wielką inwestycję, trwają rozbiórki budynków

Setki hektarów pod wielką inwestycję, trwają rozbiórki budynków

Źródło:
PAP

Koncern motoryzacyjny Nissan, zmagający się z pogarszającymi się wynikami finansowymi, planuje dodatkową redukcję zatrudnienia o ponad 10 tysięcy osób na całym świecie - poinformował w poniedziałek japoński nadawca NHK, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Firma nie potwierdziła doniesień.

Media: gigant planuje zwolnić tysiące osób

Media: gigant planuje zwolnić tysiące osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem czajników, które można było kupić w sklepach Aldi. Komunikat w tej sprawie wydała także sieć handlowa.

Produkty wycofane z popularnej sieci. "Prosimy o niezwłoczny zwrot"

Produkty wycofane z popularnej sieci. "Prosimy o niezwłoczny zwrot"

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska i Żabka zawarły umowę wedle której ma dojść do "integracji technologicznej" obu spółek. Nowy model komunikacji nie wpłynie na klienta, a wszystkie dotychczasowe procesy związane z nadawaniem i odbieraniem przesyłek będą realizowane w taki sam sposób jak dotychczas.

Poczta Polska "zacieśnia współpracę" z popularną siecią sklepów

Poczta Polska "zacieśnia współpracę" z popularną siecią sklepów

Źródło:
PAP

Chiny i Stany Zjednoczone ogłosiły 90-dniowe zawieszenie broni w wojnie handlowej. Cła na wzajemny import mają zostać obniżone o 115 punktów procentowych. Pekin zobowiązał się także do zniesienia pozataryfowych środków odwetowych. Porozumienie jest efektem dwustronnych rozmów w Genewie.

Zwrot w sprawie ceł. Co w umowie Chiny-USA?

Zwrot w sprawie ceł. Co w umowie Chiny-USA?

Źródło:
Reuters, PAP

Zadłużenie branży przemysłowej sięgnęło już 1,27 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 164 miliony złotych w ciągu roku - wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Na pogorszenie wyników wpłynęła między innymi wojna gospodarcza Donalda Trumpa, która "wywołała dużą niepewność w Unii Europejskiej".

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Zadłużenie w górę. Trudna sytuacja polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie spółki, które nie płaciły na czas swoim kontrahentom: Rawag oraz Carlsberg - poinformował w poniedziałek UOKiK. Obie firmy nie kwestionowały ustaleń Urzędu i zapłaciły nałożone kary. Łącznie doszło do opóźnienia w 2 842 transakcjach handlowych.

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Nie płaciły na czas. Dwie duże spółki ukarane za tysiące opóźnionych faktur

Źródło:
PAP

Naciągacze i przestępcy pod przykrywką oferowanego wsparcia wykorzystują seniorów, zawierając z nimi niekorzystne umowy. Problem narósł zwłaszcza w ostatnich latach - oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

Źródło:
PAP

W piątek rano urzędnicy portu na zachodnim wybrzeżu USA opowiedzieli CNN o zaskakującym widoku: w ciągu ostatnich 12 godzin z Chin nie wypłynął ani jeden statek towarowy z towarami do dwóch głównych portów na zachodnim wybrzeżu. To się nie zdarzyło od czasu pandemii.

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Źródło:
CNN

Google zgodziło się zapłacić 1,375 miliarda dolarów w ramach wstępnej ugody zawartej ze stanem Teksas w związku z zarzutami o naruszenie prywatności danych użytkowników - poinformował w piątek prokurator generalny Teksasu Ken Paxton.

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

Źródło:
Reuters

Elizabeth Holmes przebywa w więzieniu za oszukiwanie inwestorów za pośrednictwem swojej firmy Theranos. Obiecywała rewolucję w badaniach krwi, ale z obietnic nic nie wyszło i odsiaduje 11-letni wyrok. W międzyczasie Billy Evans jej partner zakłada własną firmę i składa podobne obietnice.

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Źródło:
"New York Times"

W kwietniu 2025 roku do Polski przywieziono 87 612 używanych pojazdów o masie do 3,5 tony. Jak podaje IBRM Samar stanowi to wzrost o 1,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Średni wiek importowanych samochodów wynosi obecnie 12,04 lat. Ponad połowa z nich pochodzi z Niemiec, jednak zauważalny jest wzrost zainteresowania samochodami z USA i Kanady.

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Źródło:
PAP

Podczas pierwszego dnia rozmów delegacji Stanów Zjednoczonych i Chin w Genewie osiągnięto "totalny reset" i "wielkie postępy" - ogłosił w sobotę prezydent USA Donald Trump. Rozmowy mają być kontynuowane w niedzielę.

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

Źródło:
PAP

Sir Elton John, Coldplay, Sir Paul McCartney, Robbie Williams, Dua Lipa, Florence Welch i Sir Ian McKellen - wszystkich łączy to, że są brytyjskimi artystami. Mają także jeden wspólny cel - obrona swoich praw przed kradzieżą swoich utworów przez sztuczną inteligencję. Łącznie ponad 400 osób podpisało się pod apelem do brytyjskiego premiera o zaktualizowanie przepisów dotyczące praw autorskich.

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Źródło:
BBC

Jak oświadczyła prezydentka Claudia Sheinbaum, Meksyk pozywa Google za ignorowanie wielokrotnych próśb, by nie zmieniać nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską dla użytkowników z USA.

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Źródło:
BBC, PAP

Polska XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 milionów koron, czyli około 7 milionów złotych. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Źródło:
PAP

Nvidia, czołowa amerykańska spółka w dziedzinie AI (sztucznej inteligencji) planuje wypuścić zubożałą wersję swojego chipu H20 dla Chin w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ma być to następstwo amerykańskich ograniczeń eksportowych dotyczących oryginalnego modelu.

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Źródło:
Reuters

Aż 32 procent polskich firm doświadczyło w zeszłym roku incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Były to między innymi: utrata lub uszkodzenie danych, wyciek poufnych informacji czy przerwy w dostępności usług. Z badania Eurostatu wynika, że w zestawieniu liczby zdarzeń w Unii Europejskiej wyżej była tylko Finlandia z wynikiem 42 procent.

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Źródło:
PAP

8 złotych na dzień dobry, a potem jest już tylko drożej - takie są stawki za parkowanie w centrum Szczecina. Podwyżki opłat za parkowanie szykują się też w innych miastach. Sprawą zajął się reporter programu "Polska i Świat", Łukasz Wieczorek.

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

Źródło:
TVN24

- W moim przekonaniu będzie kolejne cięcie stóp procentowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak ocenił, poziom stopy referencyjnej może w tym roku spaść do poziomu 4,5 procent.

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Nowela wdraża unijną dyrektywę o warunkach wjazdu i pobytu cudzoziemców, którzy chcą pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Źródło:
PAP

W piątek na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP