Adamczyk: nie stać nas na darmowe autostrady

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Adamczyk: nie stać nas na darmowe autostrady (wypowiedź z grudnia 2021)
Adamczyk: nie stać nas na darmowe autostrady (wypowiedź z grudnia 2021)TVN24
wideo 2/6
TVN24Adamczyk: nie stać nas na darmowe autostrady

W czwartek odbyło się oficjalne przekazanie do użytku nowych odcinków autostrady A1 pod Kamieńskiem (woj. łódzkie). - Nie stać nas na to, by utrzymywać stale i bez końca stan, kiedy nie pobieramy opłat na autostradach. Sukcesywnie system poboru opłat będzie obejmował kolejne odcinki autostrad - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas otwarcia kolejnego 50-kilometrowego odcinka autostrady A1.

- Na pewno nie stanie się to w roku przyszłym, czy za dwa lata, ale sukcesywnie system poboru opłat będzie obejmował kolejne odcinki autostrad. Środki finansowe pozyskane w ten sposób wpłyną do Krajowego Funduszu Drogowego i posłużą kolejnym inwestycjom - mówił Adamczyk podczas otwarcia ponad 50 km odcinka autostrady A1 koło Kamieńska (Łódzkie).

Jak dodał, "realizujemy ambitny i odważny plan do 2030 r. - 9 tys. km dróg ekspresowych, autostradowych, szybkiego ruchu", a "nikłą, ale jednak częścią tego planu są opłaty za przejazd autostradami".

- Te opłaty służą pokryciu niebagatelnych kosztów utrzymania autostrad. Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, że należy uczestniczyć i partycypować w kosztach utrzymania autostrady - dodał minister. Zapewnił jednocześnie, że dla samochodów osobowych przejazdy drogami ekspresowymi w Polsce nie będą płatne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przekazanie odcinka autostrady A1

Adamczyk wziął udział w oficjalnym przekazaniu do użytku nowych odcinków autostrady A1 pod Kamieńskiem (woj. łódzkie). - Przed rokiem wykonawcy realizujący 80-kilometrowy odcinek autostrady między Łodzią a Częstochową potwierdzili, że do końca 2021 roku, za wyjątkiem jednego odcinka, po 56 kilometrach autostrady A1 między Łodzią a Częstochową pojedziemy już trzema pasami ruchu, plus pasem awaryjnym - przypomniał minister infrastruktury.

Podkreślił, że wykonawcy, GDDKiA, a także wszyscy partnerzy biznesowi zaangażowani w przedsięwzięcie dotrzymali danego słowa. - Pół roku przed terminem jesteśmy pod pełnym ruchem na 56 kilometrach A1. W połowie przyszłego roku te 56 kilometrów będzie już w pełni do dyspozycji wraz z parkingami, drogami serwisowymi. Mamy również nadzieję, że 24-kilometrowy odcinek Mirbudu również będzie w połowie roku dostępny i już w wakacje pojedziemy bezpieczną autostradą A1 na wybrzeże od południowej granicy państwa - powiedział Adamczyk.

Zaznaczył, że rząd podchodzi ambitnie także do 2022 r. - Ponad 400 kilometrów dróg szybkiego ruchu, dróg ekspertowych, dróg autostradowych będzie oddanych kierowcom do użytkowania. Podobnie jak i realizowane obwodnice wokół miast, podobnie jak dofinansowanie dróg samorządowych - oświadczył szef MI. Ocenił, że to na pewno zwiększy bezpieczeństwo na drogach.

Udostępnione odcinki autostrady A1Ministerstwo Infrastruktury

Autostrada A1

"Do dyspozycji kierowców zostały oddane kolejne odcinki autostrady A1 między Tuszynem a początkiem obwodnicy Częstochowy o długości blisko 60 km. Na większości trasy można już korzystać z docelowego układu dwóch jezdni po trzy pasy ruchu. 30 grudnia 2021 r. do ruchu został udostępniony ciąg główny A1 na jezdni w kierunku Katowic, od węzła Piotrków Trybunalski Zachód do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz trzy kilometry trasy na kolejnym odcinku realizacyjnym. Kierowcy mogą już korzystać także z odcinka od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy" - napisało Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie.

Dodało, że "w realizacji jest jeszcze tylko jeden odcinek A1, od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska, którego ukończenie jest planowane w III kwartale przyszłego roku".

"Przebiegająca przez środek Polski trasa, od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach, będzie miała ponad 560 km długości. Kierowcy korzystają już z ponad 480 km autostrady A1. Od dziś kierowcy korzystają już z około 540 km autostrady A1" - podał resort.

Morawiecki o autostradzie A1

Premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia odcinka zwrócił uwagę, że oddawany jest przed czasem pierwszy w Polsce odcinek autostrady z 3 pasami ruchu w każdą stronę.

Jak zaznaczył, budowa A1 to "najtrudniejsza budowa w Polsce", ponieważ odbywa się przy bieżącym ruchu drogowym. Jak dodał, autostrada będzie gotowa w przyszłym roku i rozładuje ruch w całej centralnej Polsce.

Morawiecki poinformował, że rok 2021 będzie jednym z rekordowych, jeśli chodzi o długość oddanych do użytku autostrad i dróg ekspresowych - będzie ich 440 km. Poprawi to bezpieczeństwo, komfort jazdy oraz stan środowiska naturalnego - stwierdził. Morawiecki zaznaczył, że "pełną parą" idzie również budowa dróg wojewódzkich i powiatowych, które są dopełnieniem "kręgosłupa komunikacyjnego".

Czytaj więcej: Plany drogowców na 2022 rok >>>

Przetargi na rok 2022GDDKiA

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości