TVN24 Biznes | Moto

Setki kilometrów warte miliardy. Oto plany drogowców na przyszły rok

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Jarosław Kaczyński podczas nadania nazwy S19 "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego"
Jarosław Kaczyński podczas nadania nazwy S19 "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego"TVN24
wideo 2/6
TVN24Jarosław Kaczyński podczas nadania nazwy S19 "Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego"

W przyszłym roku będziemy gotowi do ogłoszenia przetargów na zadania o łącznej długości prawie 475 kilometrów i wartości blisko 22,5 miliarda złotych - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA dodała, że na część przetargów jest już finansowanie i będą ogłaszane systematycznie, a kolejne - dopiero po zapewnieniu środków, na przykład po przyjęciu Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

Przetargi na drogi w 2022 roku

"Wśród postępowań na nowe odcinki dróg będziemy gotowi do ogłoszenia przetargów m.in. na trzy odcinki drogi ekspresowej S17 między Piaskami a Hrebennem o łącznej długości około 45,3 km. W naszych planach są również postępowania na budowę blisko 61 km drogi ekspresowej S12 od Piask do Dorohuska. Będą też obwodnice m.in. Zatora i Zabierzowa (obie w woj. małopolskim) czy Dzwoli i Gorajca (obie woj. lubelskim)" - napisała w komunikacie GDDKiA.

Dodała, że "realizacja obwodnic pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast, dzięki czemu nastąpi poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców tych miejscowości oraz odciążenie miejskich ulic".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Lista przetargów na 2022 rok

GDDKiA podała pełną listę odcinków dróg o łącznej długości ok. 475 km, na które będą ogłaszane postępowania przetargowe w 2022 roku.

Oto zadania o łącznej długości 149,3 km z zapewnionym finansowaniem w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych :

- S12 Piaski - Dorohucza, - S12 Dorohucza - Chełm, - S12 Chełm - Dorohusk, - S17 Piaski Wschód - Łopiennik, - S17 Krasnystaw Północ - Izbica, - S17 Izbica - Zamość Sitaniec, - S19 Jawornik - Lutcza, - S19 Lutcza - Domaradz, - S19 Domaradz - Iskrzynia, - S74 Kielce Zachód - Kielce (DK73), - DK11 rondo Janiska - Kołobrzeg Wschód, - DK28 obwodnica Zatora, - DK79 obwodnica Zabierzowa.

Oto zadania o łącznej długości 18,7 km w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030:

- DK13 obwodnica Kołbaskowa, - DK65 obwodnica Gąsek, - DK74 obwodnica Dzwoli, - DK74 obwodnica Gorajca.

Oto zadania o łącznej długości 204,4 km, które oczekują na zapewnienie finansowania w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych:

- S7 Czosnów - Kiełpin, - S7 Kiełpin - Warszawa, - S10 Szczecin Kijewo - Szczecin Zdunowo, - S11 Kępno - granica woj. opolskiego i wielkopolskiego (z wyłączeniem obwodnicy Olesna), - S11 Bobolice - Szczecinek, - S16 Olsztyn Wschód - Barczewo (II jezdnia), - S16 Barczewo - Biskupiec (II jezdnia), - S74 Cedzyna - Łagów wraz z obw. Łagowa, - S74 Łagów - Jałowęsy - Tomaszów, - S74 granica woj. łódzkiego i świętokrzyskiego - Przełom/Mniów - oraz postępowania na zadanie, które nie jest ujęte w PBDK, czyli poszerzenie autostrady A2 o dodatkowy pas ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa (ok. 88 km).

"Będziemy mogli ogłosić również postępowanie przetargowe na budowę II jezdni S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka (ok. 15 km). Zadanie, mimo że nie jest ujęte w PBDK, ma już zapewnione finansowanie" - napisano w komunikacie.

Przetargi dotyczące działań na sieci

GDDKiA podała, że będzie też "ogłaszać postępowania dotyczące działań na istniejącej sieci dróg krajowych". "Będą to zadania w zakresie rozbudów, modernizacji, remontów jak i inwestycji mających na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników naszych dróg. Szczegóły przedstawimy w osobnym materiale, który opublikujemy na początku 2022 roku" - wyjaśniła Dyrekcja.

"Publikujemy nasze plany przetargowe już teraz, aby firmy budowlane z wyprzedzeniem mogły zaplanować kolejny sezon budowlany. Zarządy firm będą wiedziały, jak się przygotować, jak rozłożyć siły i jakie inwestycje poczynić, aby przygotować właściwie skalkulowane oferty w kolejnych postępowaniach GDDKiA. Ta przewidywalność i transparentność wpływają na stabilność branży budowlanej" - podkreślono w komunikacie.

Przetargi na rok 2022GDDKiA

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości