Latają, oczyszczają powietrze i zachwycają. Oto cztery pojazdy przyszłości

Moto

Fakty TVN07.03.2017 | Najnowsze dzieła motoryzacji w Genewie

Podczas trwających targów motoryzacyjnych w Genewie wystawcy prezentują nie tylko tradycyjne samochody, ale wizje projektantów związane z tym, czym będziemy jeździć w przyszłości. Część pojazdów przypomina te, które możemy znać z filmów science-fiction. Choć aut tych nie zobaczymy zapewne w tym roku, to warto im się przyjrzeć. Oto cztery "samochody przyszłości", które prezentują motoryzacyjni wizjonerzy.

1. Dragonfly

Dragonfly. Geneva Motor Show 2017 http://www.catecar.com

Dragonfly to pierwszy samochód, który nie tylko nie zanieczyszcza powietrza, ale wręcz je oczyszcza. Ten elektryczny pojazd wyprodukowany przez Szwajcarów nie potrzebuje zasilania, ponieważ wyposażony jest w specjalny solar-dach, do magazynowania energii słonecznej. Dragonfly waży zaledwie 560 kg, dzięki wykorzystaniu materiałów na bazie roślin i kilku baterii. Filtr powietrza wychwytuje drobne cząsteczki przez całą dobę od 30 do 100 m sześciennych na godzinę. Producenci przekonują, że użyte technologie umożliwiają korzystanie z Dragonfly w różnych warunkach - w mieście, na wsi, na wyspach czy kontynentach takich, jak Afryka, gdzie nie ma dostępu do stacji ładowania.

2. Pop.up od Airbusa

Pop.up w produkcji Airbusa. Geneva Motor Show 2017italdesign.it

Zaprezentował koncepcję złożonego systemu transportowego, który łączy w sobie trzy sprzęty: auto, dron i pociąg. Ten kompleksowy pojazd nosi nazwę Pop.up i ma umożliwić poruszanie się bez konieczności wysiadania. Najważniejszym elementem jest kapsuła dla pasażerów, do której podłączać można dodatkowe składniki napędowe, które powodują, że Airbus przyjmuje trzy wcielenia. W pierwszym pojazd przemieszcza się tradycyjnie na podwoziu kołami - co ważne jazda odbywa się w trybie autonomicznym. Druga opcja zakłada doczepienie do dachu drona, który uniesie konstrukcję i pozwoli jej latać. W trzeciej koncepcji kilka kapsuł łączy się na kołach w złożony system wagoników, przypominając pociąg. Choć nowy pojazd Airbusa zakłada trzy różne metody przemieszczania, to zmiana pomiędzy nimi nie wymaga przesiadek - pasażerowie pozostają w kabinie. Twórcy Airbusa deklarują, że docelowo Pop.up ma być sterowany przez sztuczną inteligencję. Niewiadomo jednak, kiedy ten pomysł zostanie wdrożony.

3. "UK1909" EV3

"UK1909" EV3. Geneva Motor Show 2017morgan-motor.co.uk

Kolejny pojazd Morgana także stawia na redukowanie emisji spalin w motoryzacji. Nie rezygnuje jednak ze swojego luksusowego, eleganckiego sznytu. Symbol UK1909 wiąże się z określoną datą, bowiem 1909 roku powstały dwie brytyjskie firmy: Morgan - producent trójkołowców oraz Seldridges - luksusowy dom towarowy. W trójkołowcu zamontowano elektryczny silnik, ale samochód posiada także tradycyjne, drewniane wstawki. Maksymalna prędkość, jaką będzie mógł rozwinąć samochód wynosi 150 km/h, a na naładowanych do pełna akumulatorach będzie można przejechać ok. 200-2450 km. Pojazd będzie dostępny jedynie dla kolekcjonerów, powstało bowiem jedynie 19 identycznych egzemplarzy. „UK1909” EV3.

4. ARCAD

Tym razem prezentujemy zupełnie inny rodzaj pojazdu - taki, który posłuży do tzw. jazdy typu off-road. Mały samochód terenowy tzw. buggy świetnie posłuży do przejażdżek po piaszczystych wydmach, stromych pagórkach oraz mocno ośnieżonych terenach. Samochód francuskich producentów nie ma drzwi, ani szyb. W pojeździe znajduje się 4,6-litrowy silnik o mocy 270 KM.

Arcad. Geneve Motor Show 2017 e-sbarro.fr

Zobacz: Najnowsze dzieła motoryzacji w Genewie (Wideo z 7.03.2017)

07.03.2017 | Najnowsze dzieła motoryzacji w GenewieFakty TVN

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: italdesign.it

Raporty: