Tempo wzrostu PKB Chin w trzecim kwartale tego roku spowolniło do 4,6 procenta w skali roku, osiągając najniższy poziom od początku 2023 roku, gdy zaczęto znosić restrykcje pandemiczne - wynika z opublikowanych w piątek danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS). W drugim kwartale chińskie PKB wzrosło o 4,7 procenta.
Spowolnienie gospodarcze w Chinach utrzymuje się w następstwie załamania zaufania przedsiębiorstw i konsumentów, a także trudności na rynku nieruchomości i niskiego popytu krajowego - wynika z analiz japońskiego nadawcy NHK.
"Utrudnia osiągnięcie oficjalnego celu wzrostu na poziomie 5 procent"
Chiny stanęły w obliczu "nowych okoliczności i nowych problemów w krajowej działalności gospodarczej", jednak "większość wskaźników dotyczących produkcji i popytu we wrześniu uległa poprawie" - napisało NBS w komentarzach opublikowanych wraz z danymi.
Pod koniec września władze w Pekinie podjęły działania mające pobudzić gospodarkę, w tym obniżyły stopy procentowe i koszty kredytów hipotecznych oraz zwiększyły wsparcie finansowe dla deweloperów znajdujących się w trudnej sytuacji.
Wielu analityków twierdzi jednak, że działania te nie wystarczą, by przywrócić zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw oraz złagodzić presję deflacyjną - pisze portal Nikkei Asia.
- Chociaż jest to marginalny spadek (tempa wzrostu PKB) w porównaniu z drugim kwartałem, utrudnia osiągnięcie oficjalnego celu wzrostu na poziomie 5 proc., jeśli trend ten utrzyma się do końca roku - powiedział Zhang Zhiwei, prezes i główny ekonomista Pinpoint Asset Management cytowany przez dziennik "South Asia Morning Post".
Potężne programy
Pod koniec września bank centralny Chin ogłosił pakiet środków mających pobudzić gospodarkę, w tym obniżenie stopy rezerw obowiązkowych banków i dalsze cięcia oprocentowania kredytów hipotecznych. Już wtedy eksperci argumentowali, że te kroki, choć znaczące, mogą nie wystarczyć do osiągnięcia celu wzrostu gospodarczego.
Reuters poinformował w zeszłym miesiącu, że Chiny planują wyemitować w tym roku specjalne obligacje o wartości około 2 bilionów juanów (284,43 mld USD).
Połowa tej kwoty zostanie wykorzystana na pomoc samorządom w walce z zadłużeniem, a druga połowa zostanie przeznaczona na subsydiowanie zakupów towarów oraz na sfinansowanie miesięcznego dodatku w wysokości około 800 juanów (114 USD) na dziecko we wszystkich gospodarstw domowych z ponad dwojgiem dzieci.
Niskie płace, wysokie bezrobocie wśród młodzieży i słaba sieć zabezpieczeń społecznych oznaczają, że wydatki gospodarstw domowych w Chinach stanowią mniej niż 40 proc. rocznej produkcji gospodarczej, około 20 punktów procentowych poniżej średniej światowej. Inwestycje, dla porównania, są o 20 punktów wyższe.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Maria Passer / Shutterstock