TVN24 Biznes | Moto

KE zgodziła się na dofinansowanie odcinka A1 ze środków unijnych w wysokości 1,7 miliarda złotych

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Autostrady kontra ekspresówki
Autostrady kontra ekspresówkiTVN Turbo
wideo 2/8
TVN TurboAutostrady kontra ekspresówki

Ostatni odcinek autostrady A1 w Polsce od Częstochowy do Tuszyna będzie dofinansowany ze środków unijnych. Komisja Europejska dała zielone światło - przekazało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wsparcie ma wynieść około 1,7 miliarda złotych.

Jak zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, cytowany w komunikacie resortu, dzięki staraniom MFiPR Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o unijne dofinansowanie budowy autostrady A1 od obwodnicy Częstochowy do Tuszyna. Wsparcie z UE na budowę ponad 80-km odcinka drogi wyniesie blisko 1,7 mld zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autostrada A1 - wiceminister o znaczeniu drogi

Napisano, że autostrada A1 na odcinku od Częstochowy do Tuszyna, położona jest w ciągu międzynarodowej trasy E75 i jest to ostatni, brakujący odcinek autostrady A1 w Polsce. Dofinansowanie unijne pochodzi z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2021.

- Po wybudowaniu tego odcinka droga od Gdańska do granicy z Czechami będzie miała parametry autostrady. Inwestycja to szereg korzyści. Wpłynie między innymi na zwiększenie bezpieczeństwa, zmniejszenie liczby wypadków, zapewnienie swobodnego przepływu osób, towarów i usług oraz poprawi dostępność transeuropejskiego korytarza sieci bazowej TEN-T Bałtyk - Adriatyk - zauważył wiceminister Buda.

W ramach projektu "Budowa autostrady A1, odc. koniec obwodnicy Częstochowy – Tuszyn" zostanie wybudowane prawie 81 kilometrów nowej drogi oraz między innymi mosty, wiadukty, Miejsca Obsługi Podróżnych i urządzenia ochrony środowiska. Odcinek od obwodnicy Częstochowy do Tuszyna biegnie przez dwa województwa: łódzkie (63,81 km) i śląskie (16,91 km). Inwestycja ma zostać ukończona do listopada 2022 roku.

- Autostrada A1 ma szczególnie znaczenie dla dostępności transportowej Polski i jej połączeń z sąsiednimi państwami z północy na południe od Trójmiasta przez Toruń, Łódź, Częstochowę i Konurbację Górnośląską do południowej granicy - podkreślił Buda.

Płatne odcinki autostrad w PolsceTVN Turbo

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości