Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7 proc. niższym niż w poprzednim miesiącu.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 3,6 proc. rdr i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 9,7 proc.
Wzrost w dziewiętnastu działach, spadek w piętnastu
Według wstępnych danych w marcu br. wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych), w stosunku do marca ub. roku, odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 23,5 proc., w produkcji metali – o 21,3 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,3 proc., wyrobów z metali – o 10,8 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 10,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 9,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 6,4 proc., maszyn i urządzeń – o 6,0 proc.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji wyrobów tytoniowych – o 10,6 proc., urządzeń elektrycznych – o 6,0 proc., napojów – o 2,0 proc.
Dane z budowlanki
Z kolei produkcja budowlano-montażowa w marcu spadła o 1,1 rdr, a mdm wzrosła o 17,6 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej o 5,6 proc. rdr i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 26,0 proc.
Komentarze
"Wiosna (pierwsze dane za marzec) nie przyniosła dobrych wieści. Przemysł w dalszym ciągu znajdował się w stagnacji (to już czwarty rok...), wyczekiwane odbicie w inwestycjach/budownictwie w świetle najnowszych danych oddala się w czasie" - skomentowali ekonomiści Pekao.
"W marcu produkcja przemysłu tylko 2,5%r/r i to z bardzo niskiej bazy odniesienia w mar-25. Perspektywy dla przetwórstwa nadal niepewne w powodu ryzyka globalnych wojen handlowych. W krótkim terminie możliwe jednak budowanie zapasów w USA pobudzające produkcję w Europie. Możliwe iż poprawa produkcji wśród polskich liderów ekskportu to właśnie efekt zakupów przed wejściem ceł" - skomentowali w serwisie X analitycy z ING.
"O ile produkcja przemysłowa odnotowała wzrost o 2,5% r/r, o tyle spadek w produkcji budowlanej o 1,1% r/r wyraźnie rozminął się z konsensusem. Ożywienie w budowlance vs. Q4 jak najbardziej, ale jego tempo raczej umiarkowane" - napisali z kolei analitycy z mBanku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock