"Niektórych mogliśmy irytować". Tak wygląda workation

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
wideo 2/2
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu

Możliwość pracy zdalnej sprawiła, że część polskich pracowników łączy wyjazdy z zawodowymi obowiązkami. - Może to być świetne rozwiązanie, ale są też pułapki. Nasze ciało nie wie, czy jest na wakacjach, czy w pracy - mówi psycholożka Joanna Chmura.

Służbowe spotkanie, a za oknem krajobrazy Beskidu Niskiego i spacerujący po ogrodzie bocian. Poranna przebieżka po plaży na Maderze tuż przed telekonferencją. Wprowadzanie poprawek do tekstu z widokiem na zatokę w Tajlandii.

To wszystko historie, które opowiedzieli nam nasi rozmówcy zapytani o tzw. workation, czyli połączenie wakacji i pracy. Wyjazdy w kojarzące się turystycznie miejsca, podczas których część czasu poświęca się na odpoczynek, a część - na pracę, to rozwiązanie dostępne przede wszystkim dla tych, którzy zawodowe obowiązki mogą choć częściowo wypełniać zdalnie.

Dużo w tym temacie zmieniła pandemia koronawirusa. - Kilka lat temu dziewczyna z mojego zespołu poprosiła mnie o zgodę na kilkumiesięczny wyjazd do RPA - mówi Stanisław, który pracuje w globalnej korporacji. - Wtedy to było coś niespotykanego, miało się wrażenie, że naruszamy firmowy savoir-vivre, bo ludzie nie rozmawiają z człowiekiem, tylko w czasie spotkań muszą się łączyć z ekranem komputera. Po pandemii to wszystko przyspieszyło. Przyzwyczailiśmy się do pracy zdalnej - dodaje.

Według danych Eurostatu przed pandemią z domu regularnie pracowało tylko nieco ponad 5 proc. pracowników z Unii Europejskiej. Po pierwszym lockdownie było to już 40 proc. Część osób z czasem wróciło do biur czy innych miejsc pracy, ale zmieniła się kultura. Także w Polsce - jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej wprowadziła jedna trzecia zapytanych o to przedsiębiorstw nad Wisłą.

- Myślę, że w korporacji traktujemy to po prostu jak dodatkowy benefit - stwierdza Stanisław. - Pracujemy dużo, często mamy nadgodziny. Takie workation to coś, co pozwala na zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem - wyjaśnia.

Smutne telekonferencje

Jak to wygląda w praktyce?

Aleksandra zajmuje się projektowaniem ścieżek użytkownika w aplikacjach (UX). Jej praca pozwala na dużą elastyczność. W listopadzie ubiegłego roku zebrała grupę osób, z którymi pracuje i razem wyjechali na trzy tygodnie na Maderę. Wrócili zadowoleni.

- Dla millenialsów i Gen Z podróżowanie jest ważne dla poczucia spełnienia - tłumaczy Aleksandra. - To też kwestia komfortu psychicznego. Można naładować baterie bez konieczności brania urlopu. Dobrze się pracuje, jak za oknem jest słońce. Kiedy mieliśmy telekonferencje z ludźmi, którzy zostali w Polsce, było widać, że u nich jest ciemno i szaro. Myślę, że niektórych mogliśmy irytować - mówi.

Wspólny wyjazd ze znajomymi z pracy ma za sobą także Agata, która pracuje w branży IT. - Wynajęliśmy dom w Chorwacji. Wspaniale było! Nie porównywałabym tego do wakacji. Byliśmy zajęci od 9 do 17, ale byliśmy w innym miejscu, blisko natury. Nawet produktywność na tym zyskała, bo znowu siedziałam przy jednym stole z koleżanką z zespołu, zamiast widzieć się tylko przez kamerkę - opowiada. - Bardzo polecam, nie widzę wad takiego rozwiązania - zaznacza.

- Na co dzień siedzę sama przy komputerze, a mam naturę bardzo towarzyską - opowiada Martyna, ilustratorka. Brak koleżanek i kolegów z biura rekompensuje sobie na wyjazdach. Poznaje mnóstwo osób, które tak jak ona łączą podróże z pracą. - Na przykład na Karaibach poznałam inną freelancerkę, z którą umawiałyśmy się na wspólne "home office", po czym pracę kończyłyśmy w basenie. To są bardzo miłe wspomnienia - dodaje.

To nie są wakacje

Psycholożka Joanna Chmura sama chwali sobie wyjazdy połączone z pracą. Ale dostrzega też potencjalne minusy. - Nasze ciało nie wie, czy jest na wakacjach, czy w pracy. Workation może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które potrafią dobrze zarządzać swoim czasem i rzeczywiście rozdzielać to kiedy pracują, a kiedy odpoczywają - tłumaczy.

Sama doświadczyła tego, że workation może prowadzić do frustracji.

- Mój partner przypomniał mi taką sytuację: zimą, miesiąc przed premierą mojej książki pojechaliśmy do Tajlandii. Miałam dostać ostatnie redakcyjne poprawki przed drukiem i wydawało mi się, że to będzie idealna sytuacja: otworzę sobie te pliki i będę wprowadzać zmiany z widokiem na piękną zatokę. Pierwszego dnia uświadomiłam sobie, że to był beznadziejny pomysł. Rzeczywiście, siedziałam i podziwiałam widoki, ale nie mogłam wejść do wody i skorzystać z tego, co miałam przed sobą, bo musiałam siedzieć i poprawiać literówki - opisuje.

Czytaj także: Życie w Bieszczadach. "Ludziom na kalkulatorze wychodzą kosmiczne pieniądze. Tak to nie będzie" >>>>

Podobne doświadczenie ma Martyna: - Czasem praca zabiera mi radość z bycia w danym miejscu. Pewnie nie wykorzystuję takiego wyjazdu maksymalnie.

Jeszcze inne obiekcje ma Aleksander, który pracuje w kulturze i czasem zdarza mu się wyjeżdżać służbowo w miejsca atrakcyjne turystycznie. - Gdyby workation wyglądało tak, że mam gdzieś dom letniskowy i stamtąd pracuję, to może nie miałbym z tym problemu - zastanawia się. - Ale jeśli jadę w nowe miejsce, to nie chcę zaburzać sobie odkrywania go myśleniem o tym, co zostawiam w Warszawie. Praca i tak zajmuje za dużo miejsca w moim życiu - mówi.

Dodaje: - Wakacje kojarzą mi się z niewinnością, odpoczynkiem, sferą, która nie jest naruszona przez pracę. Jak wyjeżdżam, to chcę mieć poczucie, że to jest czas dla mnie. Wakacje to coś zarezerwowanego dla mojej dziecięcej części. Łączenie tego z pracą brzmi jak najgorszy rodzaj emocjonalnego wyzysku.

Kiedy pada internet

Workation może oznaczać niespodziewane problemy. - Przerwy w dostawie prądu, słaby internet w hotelu. Trzeba sobie radzić - opowiada Joanna. - Warto zabezpieczyć w miarę wygodne miejsce do pracy w hotelu czy nawet wynająć biurku w coworkingu, bo po kilku dniach ma się już dość. Na przykład w Korei nie zwracałam aż tak uwagi na miejsce do pracy i koniec końców często pracowałam na podłodze w pokoju hotelowym - śmieje się.

- Nie wyobrażam sobie takiego wyjazdu w momencie, kiedy mamy dużo pracy - stwierdza Stanisław. - W trakcie rozmowy z zarządem nie może mnie wywalać z internetu - dodaje. Jak mówi, zdarzało mu się biegać po hotelu z laptopem w poszukiwaniu lepszego zasięgu. Ostatecznie często kończy się na zakupie lokalnej karty sim, gwarantującej dobre połączenie z internetem.

Problem z internetem miał też Łukasz, który w ubiegłym roku przez kilka tygodni pracował z Wietnamu. - Jestem grafikiem, pliki dużo ważą. Przesyłanie ich przy słabym połączeniu to duże wyzwanie - opowiada.

- Warunki do pracy czasami bywają mniej wygodne, brakuje osobnego biurka albo dodatkowego monitora - przyznaje Agata, programistka. - Jeśli w pracy jest jakiś stresujący okres, to wiadomo że wypoczynek popołudniami jest wtedy mniejszy - dodaje.

Trudności mogą sprawiać także różnice czasowe. Choć niektórzy potrafią to wykorzystać na swoją korzyść. Łukasz w czasie pobytu w Azji zaczynał pracę o 16. Wcześniej zwiedział: - Na spędzanie czasu w Europie szkoda by mi było pieniędzy, bo praktycznie cały dzień siedziałbym w hotelu. Różnica czasu to był klucz - opowiada.

Produktywni czy nie?

Badań dotyczących produktywności na wyjazdach nie ma, ale PIE próbował sprawdzić, jak wygląda to w przypadku pracy zdalnej czy hybrydowej. Nie udało się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Na początku pandemii stwierdzono wzrost produktywności pracowników zostających w domu o prawie 5 proc; z kolejnych analiz przeprowadzonych m.in. wśród pracowników branży IT wynikało, że w pełni zdalna praca obniża produktywność od 10 do nawet 20 proc.

Tak komentował to Radosław Zyzik z PIE: "Praca hybrydowa może być efektywnym kompromisem pomiędzy potrzebami i postawami pracowników, pracodawców a wyzwaniami rynku pracy. Choć pracownicy hybrydowi pracują niekiedy w innych godzinach i w inny sposób niż pracownicy stacjonarni, to ich produktywność nie musi być niższa. Przynajmniej takie wnioski płyną z badania z 2022 r. analizującego pracę ponad 1600 pracowników globalnego biura podróży".

- Kreatywność na takich wyjazdach wzrasta - przekonuje Małgorzata Szumska, przedsiębiorczyni i autorka książek. Najnowsza - "Uważnik" - dotyczy właśnie podróżowania. Szumska tłumaczy: "Laptop na stoliku kawiarnianym w Maladze i pyszna kawa, i słońce, i piękne budynki wokół sprawiają, że jestem bardziej kreatywna a co za tym idzie produktywna".

Innego zdania jest Stanisław, który jako kierownik widzi, że produktywność jego pracowników na wyjazdach spada. - Jest taka pokusa, żeby pójść na dłuższy obiad, wyrwać się na spacer, pokorzystać z otoczenia. To nie jest taka sama praca jak na miejscu - twierdzi.

Czy kogoś w tej sprawie dyscyplinował? - Nie, kiedy wyjeżdżam gdzieś pracować mam tak samo - odpowiada.

Prawdziwe wakacje bez komputera

Czy warto? Nasi rozmówcy twierdzą, że tak. Choć dodają, że choć raz do roku starają się wyjechać na "prawdziwe" wakacje, bez komputera.

- Totalnie warto, ale jest to coś innego niż typowe wakacje, jednak jest się w pracy i twój mózg od niej nie odpoczywa tak jak na urlopie , bo wiszą nad Tobą obowiązki - uważa Łukasz. - Fajne jest to że można w ten sposób więcej podróżować bo nie ograniczają Cię dni urlopowe - dodaje.

Psycholożka Joanna Chmura podkreśla, że nasze zadowolenie z takiego wyjazdu zależy odpowiedniego nastawienia. Trzeba pamiętać, że nie jest to urlop, a pewnego rodzaju kompromis. - Jeśli nastawiamy się, że odpoczniemy, to takie łączenie się z pracą może nas wybijać z rytmu - tłumaczy.

- Oczywiście wakacje na sto procent są lepsze - mówi Agata, która pracuje w branży IT. - Ale to nie są wakacje, raczej namiastka trochę lepszego życia - podsumowuje.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił w środę wprowadzenie ceł na towary sprowadzane do USA. Stawki są zróżnicowane, na przykład na Chiny nałożono 34 procentowe dodatkowe cła, a na Unię Europejską 20-procentowe. Zaskakuje, że na liście jest dotknięta wojną Ukraina, która została objęta 10-procentowym cłem, a nie ma na niej Rosji. Jak Biały Dom to tłumaczy?

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl/Newsweek

- Francja jest przygotowana na nadchodzącą wojnę handlową - oznajmiła rzeczniczka rządu Sophie Primas, odnosząc się do decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu 20-procentowych ceł na produkty z Unii Europejskiej. Primas zapowiedziała, że w kwietniu Francja podejmie działania we współpracy z UE.

"Trump myśli, że jest panem świata"

"Trump myśli, że jest panem świata"

Źródło:
PAP

W życie weszły amerykańskie 25-procentowe cła na na importowane samochody i lekkie ciężarówki. Częściowo wyłączone zostały auta z Meksyku i Kanady. Dodatkowy podatek od importu części samochodowych i komputerów ma zostać wdrożony 3 maja.

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP

Biały Dom szacuje koszty, jakie Stany Zjednoczone poniosłyby w związku z zarządzaniem Grenlandią, gdyby to terytorium, obecnie zależne od Danii, znalazło się pod amerykańską kontrolą – podał w środę "Washington Post".

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times poinformował w środę, że łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów przewyższa oszczędności zgromadzone przez wszystkich pozostałych mieszkańców kraju. Dane pochodzą z dorocznej listy miliarderów magazynu 'Forbes'."

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

Źródło:
PAP

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska - podała spółka w komunikacie. Zarząd PGZ działa obecnie w czteroosobowym składzie.

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform mocno zyskuje na popularności w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu w 2024 roku odnotowano jego wzrost o 18,8 procent w porównaniu do roku 2023. W trzecim kwartale najpopularniejsze pod tym względem były trzy regiony, znajdujące się w Chorwacji, Hiszpanii i Francji.

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Przebywająca w stolicy Ukrainy Kijowie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wykluczyła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby dostarczać Europie rosyjski gaz. Moskwa zasugerowała ostatnio wznowienie projektu.

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na południowej granicy kraju w związku z zagrożeniem pryszczycą wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole weterynaryjne - przekazał w środę w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Na dziesięciu przejściach granicznych służby weterynaryjne prowadzą dyżury, rozstawiono bramki i maty dezynfekcyjne.

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

Źródło:
PAP

Eksploatacja reaktora jądrowego Maria została wstrzymana na czas od 1 kwietnia do 8 maja - poinformowało tvn24.pl Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z końcem marca wygasło zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki umożliwiające działalność tego obiektu.

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Źródło:
tvn24.pl

Skarga Ryanaira w sprawie pomocy publicznej przyznanej polskiemu LOT-owi została oddalona przez Sąd Unii Europejskiej. Pieniądze miały zrekompensować polskiemu przewoźnikowi straty poniesione w związku z pandemią COVID-19.

Ryanair przegrywa w sądzie

Ryanair przegrywa w sądzie

Źródło:
PAP

Zamknięta część popularnych szlaków na Maderze i tak jest odwiedzana przez turystów, w tym Polaków - wynika z informacji portugalskich mediów. Przeskakują przez ogrodzenie, łamiąc w ten sposób zakazy. Narażają się jednocześnie na duże koszty, jeśli będą musieli skorzystać z pomocy.

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Źródło:
PAP

Ceny jaj z powodu ptasiej grypy mogą wzrosnąć - przyznał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Przypomniał, że problem z dostępnością jaj ma kilka państw, na przykład Stany Zjednoczone, które zwróciły się już o pomoc do kilku krajów - również do Polski.

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP