Dreamlinery na całym świecie uziemione. Lotów boeingami 787 zakazała Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), przyjmując wcześniejszą decyzję swojego amerykańskiego odpowiednika, Federalnego Urzędu ds. Lotnictwa (FAA). Zakaz lotów jest spowodowany usterką baterii, potencjalnie grożącą pożarem. Po serii usterek technicznych swoje Dreamlinery uziemiły również Japonia, Indie i Chile oraz afrykańskie linie Ethiopian Airlines.
EASA poinformowała, że popiera decyzję Amerykanów i rozszerza jej działanie na teren UE. Zakaz będzie obowiązywał dopóki nie zostaną rozwiązane problemy z akumulatorami. Decyzja ta dotyczy wszystkich europejskich przewoźników, korzystających z Dreamlinerów, co w tej chwili oznacza jedynie LOT, który ma dwie takie maszyny.
Dreamlinery stoją
W nocy ze środy na czwartek czasu polskiego FAA (Federalny Urząd ds. Lotnictwa) wydał rozporządzenie dotyczące wstrzymania lotów dreamlinerów, najnowszych maszyn produkowanych w zakładach Boeinga, na terenie USA.
Urząd zaznaczył, że wraz z producentem oraz przewoźnikami opracowuje działania, które miałyby "w sposób jak najszybszy i jak najbardziej bezpieczny" dopuścić maszyny 787 z powrotem do latania.
W wydanym oświadczeniu FAA podkreśliło, że "nieusunięcie problemów mogłoby doprowadzić do uszkodzenia krytycznych systemów i struktur oraz spowodować pożar instalacji elektrycznej".
W USA sześć dreamlinerów lata w barwach United Airlines.
Polski dreamliner uziemiony
Odbywający swój pierwszy transatlantycki rejs Boeing 787 Dreamliner w barwach PLL LOT przyleciał w nocy ze środy na czwartek (czasu polskiego) do Chicago. Rzecznik LOT Marek Kłuciński poinformował, że lot przebiegł bez zakłóceń.
Po decyzji władz USA o uziemieniu wszystkich maszyn tego typu odwołano jego powrót do Polski.
- Respektujemy tę decyzję - przekazał w czwartek rano na antenie TVN24 Kłuciński. Jak powiedział, nie wiadomo kiedy ponownie dreamlinery wzbiją się w powietrze.
Przekazał ponadto, że usterki, które doprowadziły do decyzji o uziemieniu wszystkich samolotów Boeing 787 Dreamliner, w polskich samolotach nie występowały.
Dreamliner LOT-u, który przyleciał z Warszawy, zostanie poddany w USA inspekcji. Samolot miał wylecieć w środę wieczorem czasu lokalnego po przylocie z Warszawy. Obecnie linie lotnicze zmieniają pasażerom rezerwację na inne loty.
- Zapewniam, że zajmiemy się naszymi pasażerami i zmienimy im loty - powiedział Frank Joost, przedstawiciel LOT na Stany Zjednoczone.
Kłopoty samolotu
Także władze Indii, po decyzji amerykańskiego urzędu, wstrzymały w czwartek loty dreamlinerów, wchodzących w skład floty narodowych linii lotniczych Air India. - Zażądaliśmy od Air India uziemienia jej sześciu dreamlinerów po tym, jak ze względów bezpieczeństwa otrzymaliśmy takie zalecenie amerykańskiego Federalnego Urzędu ds. Lotnictwa (FAA) - oświadczył prezes indyjskiego biura lotnictwa cywilnego, Arun Mishra.
Podobną decyzje podjęły władze Chile, wstrzymując loty trzech dreamlinerów linii LAN.
Wczoraj kolejna już awaria baterii wymusiła awaryjne lądowanie dreamlinera w Japonii. Dwie linie lotnicze w tym kraju - All Nippon Airlines (17 maszyn) i Japan Airlines (7 samolotów) wstrzymały loty wszystkich samolotów tego typu.
Nie latają także dreamlinery Quatar Airways (5 maszyn). Jako ostatnie, loty Boeingami 787 zawiesiły afrykańskie Ethiopian Airlines, które mają we flocie cztery takie samoloty. Ethiopian Airlines to pierwsze w Afryce linie, które zaczęły używać dreamlinerów.
Według Reutera, łącznie z eksploatacji na całym świecie wyłączono 49 Boeingów 787.
Autor: MAC, nsz//bgr/k / Źródło: PAP, TVN24, BBC News, tvn24.pl