Polska i Hiszpania "wiele mogą zrobić wspólnie". Tusk w Madrycie

Polska i Hiszpania "wiele mogą zrobić wspólnie". Tusk w Madrycie
Polska i Hiszpania "wiele mogą zrobić wspólnie". Tusk w Madrycie
tvn24
Premier z wizytą w Hiszpaniitvn24

Nasze relacje należą do wzorowych - zapewnił Donald Tusk na konferencji po spotkaniu z hiszpańskim premierem Mariano Rajoy. Delegacja polskiego rządu odwiedziła Hiszpanię w celu "konsultacji międzyrządowych". - Jesteśmy krajami, które wiele mogą zrobić wspólnie - zapewniał Hiszpan.

Tusk powiedział w poniedziałek, że relacje pomiędzy naszymi krajami należą do bardzo dobrych. Podkreślił, że Polaków i Hiszpanów łączą wspólne interesy, ale także problemy, np. bezrobocie młodych ludzi. Rajoy deklarował natomiast, że oba kraje opowiadają się za Europą solidarną i zjednoczoną, w której powstają nowe miejsca pracy. Zadeklarował wolę współpracy w dziedzinie infrastruktury i energetyki.

Rozmowy o biznesie

Hiszpan podkreślił, że kryzys gospodarczy wymaga wspólnych wysiłków, aby zagwarantować stabilność gospodarczą i tworzenie nowych miejsc pracy w Polsce i Hiszpanii oraz w całej UE. Zaznaczył, że oba kraje wywiązują się ze swoich zobowiązań. W tym kontekście powiedział o wysiłkach w dziedzinie wspierania przedsiębiorstw i zatrudnienia młodzieży.

Premier Hiszpanii wspomniał też o potrzebie wspierania sektorów o znaczeniu strategicznym, takich jak choćby stocznie. Odnosząc się do polsko-hiszpańskich relacji dwustronnych, zadeklarował wolę dalszej współpracy z Polską w obszarze rozwoju infrastruktury, energetyki i w innych branżach. - Jesteśmy krajami, które wiele mogą zrobić wspólnie - ocenił.

Podczas konsultacji - dodał Rajoy - była też mowa o porozumieniu o wolnym handlu między UE a USA. Jak ocenił, będzie to "pomost ku wzrostowi gospodarczemu" i tworzeniu miejsc pracy dla Europy i Ameryki.

Wizyta w licznym gronie

Tusk zaznaczył natomiast, że to właśnie współpraca polsko-hiszpańska "dała Europie możliwość uchwalenia budżetu, w którym polityka spójności została uratowana, a nawet wzmocniona mimo kryzysu". - Polityka spójności to jedna ze spraw, które nie wymagają szczególnego reklamowania. Ten wspólny interes był oczywisty - ocenił premier.

Tusk podkreślił, że z tych pieniędzy, które Polska uzyska od Europy z tytułu polityki spójności w najbliższych latach, będą korzystać "w wielkim wymiarze" także Hiszpanie. - Jesteśmy dzisiaj, jako Polska, największym placem budowy w Europie. A równocześnie to właśnie Hiszpanie są najwyraźniej obecni w Polsce w tym wielkim wyścigu cywilizacyjnym, w tym wielkim skoku do nowoczesnej infrastruktury - mówił premier.

W konsultacjach, obok premiera Donalda Tuska, z polskiej strony uczestniczyli też: minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, minister transportu Sławomir Nowak oraz szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Autor: mk//gak/zp / Źródło: PAP