Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Biblioboxy" na Ursynowie. Książkę oddasz całą dobę 

Warszawa | Ursynów

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
MSO"Biblioboxy" na Ursynowie

Na Ursynowie stanęło osiem "biblioboxów", w których można zwrócić wypożyczone książki. To jeden ze zwycięskich projektów w budżecie obywatelskim. 

Są spore, stoją przy wejściu do bibliotek i możemy z nich skorzystać, zarówno kiedy placówka jest otwarta, jak i wtedy, gdy żadnego pracownika w środku już nie ma. Nie trzeba już stać w kolejkach oraz śpieszyć do biblioteki na złamanie karku. Na Ursynowie stanęły "biblioboxy”, czyli pojemniki, do których możemy odłożyć książkę.

- Pomysł zrodził się, ponieważ ciągle brakowało mi czasu na oddanie książki w czasie pracy biblioteki. Pomyślałam sobie, że fajnie by było, jakby można było zostawiać książki gdzieś po godzinach pracy wypożyczalni. I tak po konsultacji z jedną z wypożyczalni, postanowiłam złożyć projekt na wyrzutnie na książki, zwane "biblioboxami" – mówi tvnwarszawa.pl Marzena Zientara autorka projektu.

Osiem lokalizacji

Inni najwyraźniej mieli podobne przemyślenia. Na pomysł zagłosowało ponad dwa tysiące osób. W rezultacie pojemniki stanęły w ośmiu lokalizacjach:

- przy wypożyczalni nr 45 przy Związku Walki Młodych 5

- przy wypożyczalni nr 109 przy Koński Jar 10

- przy wypożyczalni nr 112 przy Nugat 4

- przy wypożyczalnia nr 128 i 7 przy Wasilkowskiego 7

- przy bibliotece dla dzieci nr 9 przy Barwnej 8

- przy wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych przy Dembowskiego 12

- przy wypożyczalni nr 34 przy Szóstego Sierpnia 23

- przy wypożyczalni nr 135 i 37 przy Kłobuckiej 14

Teraz czas na "książkomat"

- Nawet nie sądziłam, że ten pomysł tak spodoba się mieszkańcom, że oddadzą aż 2190 głosów na mój projekt i dzięki tym głosom, uda się wygrać. W tym roku będzie również wykonany w ramach mojego projektu książkomat, to taki paczkomat na książki – opisuje autorka.

Jak to będzie działało? Całodobowe urządzenie samodzielnego odbioru zamówionych książek stanie przed biblioteką, tuż przy wyjściu i umożliwi wypożyczenie książek o każdej porze, również podczas dni wolnych od pracy.

1425 pomysłów, 83 miliony złotych i nowe zasady. Rusza budżet obywatelski

"Mieszkańcy kochają budżet obywatelski, są zaangażowani"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Źródło: tvnwarszawa.pl

kz/b