Zbadali hałas przy Poniatowskiego. Tramwaje przyspieszą

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plOgraniczenie dla tramwajów na moście Poniatowskiego

Jeszcze w tym roku tramwaje mają przyspieszyć na wiadukcie mostu Poniatowskiego. Urzędnicy przekonują, że przy prędkości 35 km/h nie będą nadmiernie hałasować mieszkańcom Powiśla.

Chodzi o 300-metrowy fragment Al. Jerozolimskich tuż przed mostem Poniatowskiego. Choć kilka lat temu torowisko zostało tam zbudowane składy muszą zwalniać w tym miejscu do 20 km/h, bo okoliczni mieszkańcy skarżyli się na hałas. Tramwajarze przekonywali, że hałasują przede wszystkim samochody, ale ustąpili i obniżyli maksymalną prędkość.

Przeprowadzili badania

W kwietniu ubiegłego roku pierwsi napisaliśmy, że Tramwaje Warszawskie rozważają jej podniesienie do 50 km/h. Tramwaje Warszawskie zdecydowały, że przeprowadzą szczegółowe badania hałasu na wiadukcie.

- Przeprowadziliśmy pomiary. Wykazały, że gdy tramwaje jadą 35 km/h, to uciążliwości związane z hałasem nie rosną – mówi tvnwarszawa.pl Wojciech Bartelski, wiceprezes Tramwajów Warszawskich.

I dodaje, że spółka zwróciła się już do miejskiego inżyniera ruchu o zatwierdzenie podniesienia ograniczenie prędkości z 20 do 35 km/h.

"Upłynnić ruch"

– Jeżeli inżynier ruchu wyrazi zgodę, to jest szansa, że zmiana wejdzie w życie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku – podkreśla Bartelski. - Chodzi o to, żeby upłynnić ruch. Most Poniatowskiego jest bardzo zapchany, więc ważne jest szukanie każdych dodatkowych sekund w ruchu tramwajowym – podsumowuje. ran/b