Decyzja zapadła. Strefa płatnego parkowania powiększa się o dwie dzielnice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Na 6 września wyznaczono termin rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Ochocie i Żoliborzu – przekazał szef miejskich drogowców podczas spotkania z dziennikarzami. W czwartek decyzję w tej sprawie podjęli warszawscy radni. Ich uchwała wprowadza także inną nowość – abonament obszarowy.

Podczas czwartkowej sesji radni zdecydowali o poszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego o kolejne dwie dzielnice: Żoliborz i Ochotę. Miasto zapowiadało te zmiany już w ubiegłym roku, kiedy SPPN rozciągnięto na obszar Woli i Pragi Północ. W uchwale znalazła się również nowa opcja wykupu droższego abonamentu obszarowego, która pozwala zostawić samochód na większym obszarze w obrębie miejsca zamieszkania. Taki abonament będzie kosztować 600 złotych rocznie. Warszawiacy zamieszkujący dzielnice objęte SPPN będą mogli pozostać przy podstawowym abonamencie rejonowym, za który płacą 30 złotych rocznie. W tym przypadku samochód można zostawić w promieniu 150 metrów od miejsca zameldowania oraz w obrębie ośmiu parkometrów.

Za przyjęciem uchwały głosowało 38 radnych, przeciw było 15, pięciu wstrzymało się od głosu. Przeciwni uchwale byli stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwracali m.in. uwagę na to, że miasto nie zadbało o wystarczającą liczbę miejsc parkingowych dla mieszkańców, m.in. o parkingi podziemne.

Nowe samochody do e-kontroli

Środowe spotkanie przedstawicieli ratusza: wiceprezydenta Michała Olszewskiego, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Łukasza Puchalskiego oraz radnej Iwony Wujastyk z dziennikarzami było okazją nie tylko do ogłoszenia planowanych zmian, ale też podsumowania tego, co do tej pory zrobiono w kwestii ucywilizowania parkowania na ulicach stolicy. - W SPPN robimy porządek już od kilku lat, aczkolwiek kulminacja prac dzięki współpracy z Radą Warszawy nastąpiła w ciągu ostatniego roku – powiedział Michał Olszewski. Wśród parkingowych sukcesów Łukasz Puchalski wymienił: podniesienie kar za brak opłaty parkingowej z 50 do 250 złotych, podniesienie opłaty za postój w strefie, rozszerzenie jej o Wolę i część Pragi Północ, a także bardziej wydajne kontrole opłat.

- Udało się uszczelnić system poprzez e-kontrole. Początkowo dwa samochody, teraz już trzy. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że za chwilę ogłosimy przetarg. Tych samochodów będzie najprawdopodobniej siedem, z możliwością rozszerzenia zamówienia do dziewięciu – powiedział Puchalski. Dodał, że przetarg na kolejne samochody ma być ogłoszony w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni.

- W końcu przestało się opłacać nie płacić w strefie. Widzimy duży przyrost osób, które płacą, tym samym spadł odsetek osób, którego tego nie robią. Bardzo mocno skraca się też proces administracyjno-windykacyjny, bo jednak większość ludzi nie unika opłat. Dowody z e-kontroli są jednoznaczne, jeśli chodzi o winę – dodał.

Większa strefa od 6 września

Puchalski przyznał, że konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia strefy na Ochocie i Żoliborzu "przyciągnęły spore zainteresowanie mieszkańców". Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w jesiennych konsultacjach wzięło udział blisko tysiąc osób, natomiast nagrania ze spotkań zostały odtworzone w trakcie konsultacji około cztery tysiące razy. Wpłynęło również ponad 1300 pism z uwagami i pytaniami. Jak wyliczał Puchalski, w składanych uwagach mieszkańcy apelowali głównie o zabezpieczenie jak największej liczby miejsc postojowych, zabezpieczenie podwórek. Pojawiały się też prośby o wprowadzenie opcji "szerszego abonamentu".

Jak wyliczano, na mocy uchwały o zmianach w SPPN strefa powiększy się o 14,2 tysiąca miejsc postojowych. Dla porównania ubiegłoroczne powiększenie o Wolę i Pragę Północ przyniosło 7,8 tysiąca nowych miejsc. Szef miejskich drogowców zapowiedział, że płatne parkowanie na Ochocie i Żoliborzu zacznie obowiązywać 6 września. Wówczas płatnych miejsc postojowych w stolicy będzie około 52 tysięcy.

Koniec jeżdżenia w kółko?

Łukasz Puchalski zachwalał też nową opcję abonamentową. Podkreślił, że abonament obszarowy daje możliwość zostawiania samochodu w "strefach mieszkańca", czyli też w miejscach opatrzonych znakiem zakazu postoju oraz zatrzymywania z adnotacją, że znak nie dotyczy mieszkańców posiadających identyfikator.

Przekazał również, że trwa wyznaczanie granic obszarów na potrzeby nowego abonamentu. W wielu miejscach będą się one pokrywać mniej więcej z granicami osiedli. Takie obszary obejmować będą nawet kilkadziesiąt ulic i od kilkuset do półtora tysiąca miejsc postojowych. - Większy obszar to też większe prawdopodobieństwo znalezienia miejsca parkingowego i zaprzestania jeżdżenia w kółko – przekonywał. Przyznał, że wyznaczane przez ZDM obszary są 20-, a nawet 30-krotnie większe niż w przypadku abonamentu rejonowego.

- Przy ich określaniu przyjęliśmy naturalne układy drogowe, tak aby były bardziej czytelne. Taki sposób wyznaczania abonamentów jest częściej spotykany w Europie i na świecie niż ten związany z parkometrami. Mieszkający na granicy będą mogli sami wybrać, do którego obszaru będą należeć – przekazał. Puchalski podkreślił, że obszary są wyznaczane w oparciu o wyliczenia liczby abonamentów w stosunku do liczby miejsc w strefie. - W przypadku Ochoty i Żoliborza robimy to w oparciu o projekcje – powiedział szef ZDM. - Od samego mieszkańca będzie zależało, jaki wybierze abonament: rejonowy czy obszarowy. Co więcej, dajemy również możliwość zmiany abonamentu, jeśli mieszkaniec uzna, że chce jej dokonać – dodał.

Ratusz zapowiedział, że o abonamenty według nowych zasad będzie można wnioskować już w sierpniu.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP