Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

TVN Warszawa | Ulice

Szykują się zmiany na Kadetów. Zamiast skrzyżowań, będą dwa ronda

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ZDMPrzetarg na budowę dwóch rond na Kadetów

Pięć firm zgłosiło się do przetargu na budowę dwóch rond w Wawrze na ulicy Kadetów. Najtańsza oferta jest o 200 tysięcy złotych tańsza od najniższej kwoty z poprzedniego przetargu, który nie został rozstrzygnięty. Drogowcy przekonują, że dzięki inwestycji poprawi się bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.

Przebudowa dotyczy dwóch skrzyżowań na ulicy Kadetów – z Poprawną i Łasaka. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, oba te skrzyżowania staną się rondami po 22 metry średnicy. "Na wszystkich wlotach pojawią się wydłużone wyspy trójkątne z azylami dla pieszych i przejazdami dla rowerzystów. Ruch pieszych i rowerzystów będzie się odbywał po wydzielonej drodze rowerowej i chodniku. Przy okazji prac wybudujemy brakujące chodniki i odcinki drogi dla rowerów" - czytamy w komunikacie drogowców.

Przekonują oni, że zamiana skrzyżowań na ronda przyniesie wiele korzyści. Chodzi o uporządkowanie ruchu i poprawę bezpieczeństwo, bo dzięki rondom układ skrzyżowań stanie się bardziej czytelny. "Wprowadzone przez nas rozwiązania poprawią także przepustowość i płynność ruchu" - zapowiada ZDM.

Tańsze oferty od poprzedniego przetargu

W poniedziałek urzędnicy otworzyli oferty przetargowe. Zgłosiło się pięć firm, a najtańsza oferta jest blisko 200 tysięcy złotych tańsza od najniższej kwoty oferowanej w poprzednim, unieważnionym przetargu. "Właśnie ze względu na zbyt wysokie oferty pierwszego przetargu nie rozstrzygnęliśmy" - przypomnieli drogowcy i poinformowali, że sprawdzanie i ocena nadesłanych ofert już się rozpoczęła.

Ich analiza ma potrwać maksymalnie do początku września. "Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg, prace potrwają do końca grudnia tego roku" - planuje ZDM.

Pracują nad kolejnymi lokalizacjami

Zmiany na Kadetów są częścią programu budowy rond, które zapowiadał jesienią prezydent miasta Rafał Trzaskowski. "Przyznane na ten cel 5 milionów złotych wykorzystamy na ronda na ul. Kadetów, a także u zbiegu ul. Anielewicza i Karmelickiej, gdzie budowa właśnie się rozpoczęła, oraz ulic Spisaka, Sosnkowskiego i Regulskiej, gdzie trwa przetarg na te prace" - wymieniają drogowcy.

Równolegle pracują oni nad projektami dla kolejnych rond. Ogłoszony na początku kwietnia przetarg na opracowanie projektów, został rozstrzygnięty pod koniec maja. "Obejmował on zaprojektowanie ronda na Krasińskiego (skrzyżowanie z Przasnyską), na Powązkowskiej (skrzyżowanie z Obrońców Tobruku), na Bolesława Chrobrego (skrzyżowanie z Popularną), na ulicy Augustówka (skrzyżowanie z Zawodzie), oraz na Smoczej (skrzyżowanie z ulicą Stawki)" - wyliczają i podkreślają, że wskazane lokalizacje zostały wybrane na podstawie wyników audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego i wniosków mieszkańców.

"Budowa rond będzie możliwa w przyszłym roku, jeżeli uda się wygospodarować środki na ten cel" - zastrzega ZDM.

Drogowcy chcą również poprawić bezpieczeństwo pieszych na Obozowej:

Niebezpieczne przejścia dla pieszych na Obozowej
Niebezpieczne przejścia dla pieszych na ObozowejTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości