Taksówkarze znów protestowali na placu Trzech Krzyży

[object Object]
Taksówkarze opuszczają placMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

We wtorek taksówkarze zebrali się ponownie na placu Trzech Krzyży, gdzie znajduje się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jak wcześniej informowali związkowcy, negocjacje z rządem zostały przełożone na środę.

Związek taksówkarzy ogłosił, że zawiesza protest. W środę o godzinie 12 mają rozpocząć się negocjacje między innymi z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów, a także Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował we wtorek przewodniczący mazowieckiego NSZZ "Solidarność" Rafał Piotr Jurek.

- Jesteśmy w pogotowiu strajkowym. Dopóki trwają rozmowy, to nie widzę powodu, żebyśmy protestowali. Jeśli gdzieś te rozmowy nie będą szły takim torem, jakbyśmy sobie wyobrażali, nie będą się zamykać w jakiś ramach czasowych, niestety będziemy musieli odwiesić akcję protestacyjną - powiedział Jurek.

Omówią kwestie ustawy o transporcie drogowym

Jak relacjonował, resort przedsiębiorczości i technologii jest skłonny przychylić się do postulatów w sprawie zablokowania działalności firmy Uber.

- Pani minister Jadwiga Emilewicz bardzo długo słuchała wczoraj naszych racji. Jest jak najbardziej przychylana temu postulatowi. Dostaliśmy od pani minister taką informację, że jak najbardziej - dlatego jest jutro spotkanie w Radzie Dialogu Społecznego w tak szerokim składzie - powiedział Jurek.

Według niego to jest "aplikacja, która służy do łamania prawa". - Chciałbym, żeby ją zablokowano jak najszybciej - mówił. Dodał, że podczas zaplanowanego na środowe południe spotkania w RDS odbędzie się również dyskusja na temat projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

- Ustalimy dokładnie co i w jakim zakresie będziemy w tym projekcie zmieniać. Nas interesuje, żeby to było załatwione jak najszybciej, powiedzmy w ciągu miesiąca - wskazał Jurek.

Rząd gotowy do rozmów

Do sprawy odniosło się również ministerstwo. - Otrzymaliśmy od środowisk spisane przez nich postulaty i oczekiwania, które dzisiaj roześlemy do wszystkich podmiotów, które jutro spotkają się w Radzie Dialogu Społecznego - wskazała podczas wtorkowej konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Potwierdziła, że spotkanie odbędzie się w środę o 12.

Jak powiedziała, weźmie w nim udział "bardzo szeroko reprezentowana administracja rządowa na poziomie ministrów, sekretarzy bądź podsekretarzy stanu". Chodzi, jak wyjaśniła, o Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz podległe służby: straże, policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Emilewicz podkreśliła, że zgodnie z obietnicą przedstawiła postulaty środowiska taksówkarskiego na wtorkowym posiedzeniu rządu. - Rada Ministrów nie podjęła żadnej decyzji - poinformowała.

Szefowa MPiT pytana o możliwość zablokowania aplikacji Uber odpowiedziała: - Nie oceniałam tej sytuacji, będziemy jutro rozmawiać na Radzie Dialogu Społecznego. Wielokrotnie mówiłam środowiskom taksówkarskim, że wprowadzenie tego typu regulacji jest co najmniej trudne, wątpliwe, jeśli nie niemożliwe - podkreśliła. I dodała: - Zaczynamy jutro rozmowę z czystą kartą o godzinie 12., traktując uczciwie i po partnersku środowisko taksówkarskie. Będziemy mówić o wszystkich postulatach - wyjaśniła.

Obecny na wtorkowej konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber odniósł się do projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. - Dzisiaj padło jasne stwierdzenie. Ta ustawa, która jest przygotowana, która przeszła prace rządu, jest bardzo potrzebna. W naszej ocenie jest to ustawa, która likwiduje szarą strefę, która wzmacnia bezpieczeństwo pasażerów, czyli bezpieczeństwo przewozu osób, ale też pozwala na korzystanie z nowoczesnych technologii - stwierdził wiceminister.

"Zdecydowali, że manifestują"

Kilkaset taksówkarzy zebrało się po południu we wtorek przy Torwarze. Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Szefowie pozostawili w rękach taksówkarzy co dalej z protestem. Ci zadecydowali, że manifestują dalej. W tej chwili idą ulicą Łazienkowską w kierunku jednego z ministerstw - powiedział około godziny 15.10 Szmelter.

Dalej przeszli ulicą Górnośląską. Jak przekazał Szmelter, wtorkowy przemarsz wygląda tak samo jak poniedziałkowy, tylko tym razem taksówkarze zajmują całą szerokość jezdni. Przemarsz odbywa się w asyście policji.

Szmelter dodał, że zablokowane zostały Aleje Ujazdowskie.

Taksówkarze dotarli później przed ministerstwo na placu Trzech Krzyży. - Stoją i krzyczą. Plac Trzech Krzyży jest zablokowany we wszystkich kierunkach - poinformował Szmelter.

Około 16.40 Szmelter przekazał, że taksówkarze zaczynają się rozchodzić. - Szef Solidarności Rafał Jurek prosił ich, żeby spokojnie wrócili do aut. Powiedział, że skoro walczą o przestrzeganie prawa, to prosi, żeby też je respektowali i pokojowo wrócili na parking. Pożegnał ich, mówiąc, że jutro spotkają się ponownie o godzinie 12 - relacjonował Szmelter.

Po godzinie 17 zablokowana została ulica Łazienkowska.

Zebranie przy Torwarze

Jeszcze około 14 reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński przekazywał, że przy Torwarze znajdowało się kilkaset taksówek.

- Jest ich bardzo dużo. Zachowują się spokojnie. Rozmawiają, czekają na efekt negocjacji - relacjonował.

Były utrudnienia na Trasie Łazienkowskiej i Czerniakowskiej w stronę Wilanowa oraz na odcinku od mostu Łazienkowskiego w kierunku ulicy Łazienkowskiej.

Rozmowy z rządem

Rząd ma rozpatrzyć możliwości czasowego wyłączenia aplikacji służących do zamawiania przejazdów do momentu uregulowania ich funkcjonowania nową ustawą, utrzymania egzaminów z topografii i wprowadzenia jednej licencji oraz egzekucji obowiązującego prawa w zakresie zarobkowego przewozu osób.

CZYTAJ WIĘCEJ O POSTULATACH TAKSÓWKARZY NA TVN24BIS.PL

"Stop nielegalnym przewozom”.

Protest taksówkarzy pod hasłem "Stop Nielegalnym Przewozom" rozpoczął się w poniedziałek 8 kwietnia przy warszawskim Torwarze. Następnie uczestnicy manifestacji rozpoczęli przemarsz pod siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Protestujący taksówkarze dotarli przed południem pod kancelarię premiera. Pod kancelarią taksówkarze używali głośnych wuwuzeli, skandując "Nic o nas bez nas" i wznosząc transparenty, wśród których pojawiały się hasła: "Rząd nas sprzedał za dolary", czy "Prawo powinno obowiązywać wszystkich".

Kolejnym etapem protestu było dotarcie po godzinie 12 demonstrujących pod siedzibę Ministerstwa Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich, a następnie pod Ambasadę Stanów Zjednoczonych.

Strajkujący taksówkarze dotarli około godziny 14 pod budynek Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, gdzie ich przedstawiciele spotkali się z przedstawicielami rządu.

Ponadto w czasie trwania protestu na S8 na wysokości Warszawy, pomiędzy węzłem Zielonka a węzłem Łabiszyńska taksówkarze spowolniali ruch na jezdni w kierunku Poznania. Jak poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak w rozmowie z PAP, wielu uczestników akcji jechało powoli, tamując ruch. Policjanci wylegitymowali co najmniej 50 kierowców, wobec których będą kierowane wnioski o ukaranie do sądu.

TAK WYGLĄDAŁ PONIEDZIAŁKOWY PROTEST:

[object Object]
Taksówkarze mają dwa postulatyTVN24
wideo 2/11

PAP,ab/mp/ran

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP