Modernizują ważne skrzyżowanie na Pradze. "Układ będzie prostszy"

Ulice


Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania alei "Solidarności" i Szwedzkiej. Po pracach poruszanie się w tym miejscu ma być łatwiejsze.

"Dziś jest to obsługiwany przez starą sygnalizację skomplikowany węzeł komunikacyjny, w którym krzyżuje się kilka jezdni. Z tego powodu skrzyżowanie to jest niewydolne, jego przekroczenie pieszo jest bardzo utrudnione, zaś przejazd rowerem – praktycznie niemożliwy" – twierdzi ZDM.

Droga rowerowa do granicy z Ząbkami

Po przebudowie układ skrzyżowania ma być prostszy. Przede wszystkim zlikwidowany ma zostać wydzielona jezdnia do skrętu w prawo z "Solidarności" w ulicę Szwedzką. Poza tym ulica Wileńska zostanie zaślepiona. "Uniemożliwi to wlewanie się ruchu tranzytowego w wąskie praskie uliczki" – przekonuje ZDM.

Dodatkowo lewoskręt w ulicę Szwedzką zostanie wydłużony, a wylot ze Szwedzkiej - poszerzony.

Wzdłuż alei "Solidarności" wyznaczone zostanie przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów. Dzięki temu droga dla jenośladów ciągnąć się będzie aż do granicy z Ząbkami. "Dodatkowo zmodernizowane zostanie istniejące przejście dla pieszych w poprzek alei "Solidarności" prowadzące w kierunku torów kolejowych. Równolegle do niego powstanie przejazd rowerowy, który ułatwi podróże pomiędzy dwoma przedzielonymi linią kolejową fragmentami Pragi" – podaje zarząd.

Zmiany pojawią się również w obrębie skrzyżowania ulic Szwedzkiej i Równej. Zostaną tam wyznaczone dwa przejścia dla pieszych wyposażone w azyle. Ponadto przebudowany zostanie przystanek autobusowy "Szwedzka 01".

Miasto czeka na oferty do 28 sierpnia. Wykonawca będzie miał czas na wykonanie prac do połowy grudnia tego roku.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o modernizacji ulicy Słowackiego:

Modernizacja ulicy SłowackiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ab/ran

Źródło zdjęcia głównego: ZDM