Jedna osoba zginęła, kilkadziesiąt rannych. Finał akcji "Znicz"

Warszawa

tvnwarszawa.pl, kspPodsumowanie akcji "Znicz"

Jedna osoba zginęła, a kilkadziesiąt zostało rannych. Wielu kierowców wsiadło za kierownicę "po kieliszku". Policja podsumowała tegoroczną akcję "Znicz".

Jak podaje policja, akcja rozpoczęła się w środę 31 października, a zakończyła w niedzielę 4 listopada.

W tym czasie stołeczni policjanci odnotowali 38 wypadków, w których 49 osób zostało rannych, a jedna osoba zginęła. Do najgroźniejszego wypadku doszło 31 października na moście Siekierkowskim, gdzie zginął motocyklista.

Ponadto w czasie tegorocznej akcji funkcjonariusze zatrzymali 82 nietrzeźwych kierujących.

W ubiegłym roku w trakcie akcji, która trwała siedem dni, stołeczni policjanci odnotowali 48 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 4 osoby, a 48 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 94 osoby, które kierowały pojazdami będąc pod wpływem alkoholu.

50 osób zginęło w kraju

Komenda Główna Policji poinformowała, że od 31 października do 4 listopada policjanci zatrzymali 1299 pijanych kierowców, czyli o 59 więcej niż rok wcześniej. Podała także statystyki dotyczące wypadków.

W całym kraju doszło do około 408 wypadków, w których zginęło co najmniej 50 osób, a poważnie ranne zostały 502 osoby.

Kobryś podkreślił, że są to dane wstępne, bo niektóre zdarzenia drogowe zakwalifikowane jako wypadki mogą okazać się kolizjami. Może też wzrosnąć liczba wypadków śmiertelnych, bo wiele osób trafiło do szpitali z bardzo poważnymi obrażeniami.

KGP porównało tegoroczną akcję "Znicz" z analogicznym okresem sprzed roku. Kobryś podał, że w tym roku było o 70 wypadków mniej, mniej też osób zostało rannych (o 49), ale liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o siedem osób.

W ramach akcji "Znicz" nad bezpieczeństwem na drogach czuwało około 5 tys. policjantów z wydziału ruchu drogowego oraz inni funkcjonariusze: ze straży granicznej, żandarmerii wojskowej, ITD.

Z danych KGP wynika, że podczas ubiegłorocznej akcji "Znicz", która była dłuższa od tegorocznej, doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby, a 719 zostało rannych.

Korki po karambolu na S8Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

kz/PAP/mś