Bieg Powstania Warszawskiego. Wystartuje 11 tysięcy osób

[object Object]
Bieg Powstania WarszawskiegoTVN24
wideo 2/3

Wypełniając limit 11 tysięcy uczestników organizatorzy zakończyli zapisy do 27. Biegu Powstania Warszawskiego, który odbędzie się wieczorem 29 lipca. Wcześniej, 730 osób weźmie udział w Biegu Zdobycia PAST-y.

Jak podkreślił na konferencji prasowej dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA Adam Boniecki, celem imprezy z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o pamięć" jest sportowe oddanie hołdu tym, którzy 73 lata temu walczyli o wolność i polegli na ulicach stolicy.

"Bieg zainauguruje obchody powstania rozpoczętego 1 sierpnia 1944 roku. W sobotę bądźmy razem - biegnijmy lub kibicujmy, ale przede wszystkim oddajmy hołd powstańcom" - apelował.

Śladami walk powstańczych

Wieczorem odbędą się dwa biegi. O godzinie 20.10 dwa tysiące osób wystartuje na pięć kilometrów. Natomiast kolejne dziewięć tysięcy zawodników o godzinie 21. rozpocznie zmaganie z dystansem 10 kilometrów.

Trasa biegu na 5 kilometrówmat.prasowe
Trasa biegu na 10 kilometrówmat.prasowe

Marcin Kuriata z biura prasowego poinformował, że uczestnicy krótszego z nich pokonają nowy szlak, natomiast dłuższy bieg będzie prowadził "sprawdzoną i chwaloną trasą". Start nastąpi z Bonifraterskiej. Meta z kolei będzie przy Konwiktorskiej, a zawodnicy pobiegną ulicami walk powstańczych - obok Starego Miasta, dalej Wybrzeżem Kościuszkowskim i Wisłostradą.

- To impreza o ogromnym natężeniu emocjonalnym. Uroczysty nastrój będą tworzyć grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż niej płonące znicze. Uczestnicy przemierzą stolicę w biało-czerwonych opaskach powstańczych, a z głośników usłyszymy odgłosy bombardowania - opisywał.

Zdobycie PAST-y

Wcześniej, o godzinie 9., rozpocznie się "zdobywanie PAST-y" (PAST - skrót od nazwy polsko-szwedzkiego towarzystwa Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, gmach wybudowano w latach 1908-1910). Zawodnicy będą biec po schodach tego historycznego budynku. Łącznie będzie to 730 osób. Tyle, ile wynosił limit odnoszący się do 73. rocznicy godziny "W".

Gmach przy Zielnej 39 o 54 m wysokości i 11 piętrach był miejscem zaciętych walk z Niemcami. Powstańcom udało się go zdobyć w nocy z 19 na 20 sierpnia 1944 roku.

Dyrektor miejskiego Biura Sportu i Rekreacji Janusz Samel podkreślił, że ponownie liczy na wysoką frekwencję wydarzeń.

- Wierzę, że mieszkańcy i przyjezdni wyjdą tłumnie na ulice miasta. Część na sportowo odda hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność i lepsze jutro, inni - kibicując biegaczom - będą pamiętać o historii - powiedział.

"Każdy znajdzie coś dla siebie"

Dyrektor do spraw merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski podkreślił, że w nadchodzących obchodach "każdy znajdzie coś dla siebie".

- Program wydarzeń, jakie z tej okazji zaplanowano w Warszawie uwzględnia różne formy aktywności. Tak, by każdy znalazł swój sposób na oddanie hołdu: czy to na sportowo, czy artystycznie, czy też biorąc udział w oficjalnych uroczystościach. Każda forma jest bardzo cenna - mówił.

Nowością w kalendarzu zawodów w stolicy jest Powstańcza Piątka pamięci polskich sportowców. Po raz pierwszy taki bieg odbędzie się dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania – wieczorem 1 sierpnia przy Centrum Olimpijskim na atestowanej trasie długości 5 kilometrów.

Sprawdź program 73. rocznicy obchodów Powstania Warszawskiego:

[object Object]
O tegorocznych obchodachTVN24
wideo 2/3

PAP/kw/b

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu w Warszawie odbył się marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP