Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Bieg Powstania Warszawskiego. Wystartuje 11 tysięcy osób

Warszawa

Bieg Powstania WarszawskiegoTVN24
wideo 2/3

Wypełniając limit 11 tysięcy uczestników organizatorzy zakończyli zapisy do 27. Biegu Powstania Warszawskiego, który odbędzie się wieczorem 29 lipca. Wcześniej, 730 osób weźmie udział w Biegu Zdobycia PAST-y.

Jak podkreślił na konferencji prasowej dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA Adam Boniecki, celem imprezy z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o pamięć" jest sportowe oddanie hołdu tym, którzy 73 lata temu walczyli o wolność i polegli na ulicach stolicy.

"Bieg zainauguruje obchody powstania rozpoczętego 1 sierpnia 1944 roku. W sobotę bądźmy razem - biegnijmy lub kibicujmy, ale przede wszystkim oddajmy hołd powstańcom" - apelował.

Śladami walk powstańczych

Wieczorem odbędą się dwa biegi. O godzinie 20.10 dwa tysiące osób wystartuje na pięć kilometrów. Natomiast kolejne dziewięć tysięcy zawodników o godzinie 21. rozpocznie zmaganie z dystansem 10 kilometrów.

Trasa biegu na 5 kilometrów
mat.prasowe
Trasa biegu na 10 kilometrów
mat.prasowe

Marcin Kuriata z biura prasowego poinformował, że uczestnicy krótszego z nich pokonają nowy szlak, natomiast dłuższy bieg będzie prowadził "sprawdzoną i chwaloną trasą". Start nastąpi z Bonifraterskiej. Meta z kolei będzie przy Konwiktorskiej, a zawodnicy pobiegną ulicami walk powstańczych - obok Starego Miasta, dalej Wybrzeżem Kościuszkowskim i Wisłostradą.

- To impreza o ogromnym natężeniu emocjonalnym. Uroczysty nastrój będą tworzyć grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż niej płonące znicze. Uczestnicy przemierzą stolicę w biało-czerwonych opaskach powstańczych, a z głośników usłyszymy odgłosy bombardowania - opisywał.

Zdobycie PAST-y

Wcześniej, o godzinie 9., rozpocznie się "zdobywanie PAST-y" (PAST - skrót od nazwy polsko-szwedzkiego towarzystwa Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, gmach wybudowano w latach 1908-1910). Zawodnicy będą biec po schodach tego historycznego budynku. Łącznie będzie to 730 osób. Tyle, ile wynosił limit odnoszący się do 73. rocznicy godziny "W".

Gmach przy Zielnej 39 o 54 m wysokości i 11 piętrach był miejscem zaciętych walk z Niemcami. Powstańcom udało się go zdobyć w nocy z 19 na 20 sierpnia 1944 roku.

Dyrektor miejskiego Biura Sportu i Rekreacji Janusz Samel podkreślił, że ponownie liczy na wysoką frekwencję wydarzeń.

- Wierzę, że mieszkańcy i przyjezdni wyjdą tłumnie na ulice miasta. Część na sportowo odda hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność i lepsze jutro, inni - kibicując biegaczom - będą pamiętać o historii - powiedział.

"Każdy znajdzie coś dla siebie"

Dyrektor do spraw merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski podkreślił, że w nadchodzących obchodach "każdy znajdzie coś dla siebie".

- Program wydarzeń, jakie z tej okazji zaplanowano w Warszawie uwzględnia różne formy aktywności. Tak, by każdy znalazł swój sposób na oddanie hołdu: czy to na sportowo, czy artystycznie, czy też biorąc udział w oficjalnych uroczystościach. Każda forma jest bardzo cenna - mówił.

Nowością w kalendarzu zawodów w stolicy jest Powstańcza Piątka pamięci polskich sportowców. Po raz pierwszy taki bieg odbędzie się dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania – wieczorem 1 sierpnia przy Centrum Olimpijskim na atestowanej trasie długości 5 kilometrów.

Sprawdź program 73. rocznicy obchodów Powstania Warszawskiego:

O tegorocznych obchodachTVN24
wideo 2/3

PAP/kw/b