Ulice

Zgromadzenia na ulicach, komunikacja na objazdach

Ulice

[object Object]
Przemówienie Piotra DudyTVN24
wideo 2/4

Pikieta w sprawie wieku emerytalnego, demonstracja przeciwko zapisom programu rządowego Mieszkanie plus czy też białołęcki "Bieg przez most" - weekend w Warszawie przebiegnie pod znakiem zgromadzeń publicznych. Mieszkańcy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu.

Pierwsze zgromadzenie organizuje NSZZ Solidarność. Związkowcy spotkali się w samo południe, przed siedzibą Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej. Ich protest wymierzony jest bowiem właśnie w Komisję Europejską, która ingeruje w kwestie wieku emerytalnego w Polsce. Według jej członków, różny wiek przejścia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn jest formą dyskryminacji (czytaj więcej na ten temat na tvn24.bis.pl).

- Demonstrujący nie zgadzają się z tym. Przekonują, że to przywilej, a nie dyskryminacja - powiedziała Małgorzata Telmińska, reporterka TVN24, która obserwuje pikietę.

Zgromadzenie było zgłoszone w ratuszu w godzinach 6-19. Przygotowania do tej manifestacji rozpoczęły się wczesnym rankiem, co obserwował reporter tvnwarszawa.pl.

Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega, że w razie zablokowania ciągu ulic, autobusy linii 102, 105, 107, 111, 116, 178, 180, 222, 503 i 518 będą kierowane na najbliższe trasy objazdowe.

"Mieszkanie plus eksmisja"

Kolejne zgromadzenia odbędą się już w niedzielę. I tak między 13.30 a 16.30 ulicami Śródmieścia przejdzie marsz organizowany m.in. przez Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Partię Razem czy środowiska lokatorskie. Manifestacja organizowana jest pod hasłem: "Mieszkanie plus eksmisja. Protest przeciwko ustawie pozwalającej na eksmisję na bruk bez wyroku sądowego i prawa do lokalu socjalnego".

Chodzi o zapisy ustawy określającej zasady rządowego programu "Mieszkanie plus", zgodnie z którymi najemca decydujący się na wynajem mieszkania w ramach tego programu musi dostarczyć notarialne oświadczenie, gdzie zobowiąże się do opuszczenia lokalu na żądanie właściciela bez prawa do innego pomieszczenia tymczasowego. O sprawie pisał więcej portal tvn24.bis.pl.

Demonstrujący spotykają się o 13.30 przed Pałacem Kultury i Nauki, by stąd przejść przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy Nowogrodzkiej. ZTM ostrzega, że w razie braku możliwości przejazdu autobusy i tramwaje będą kierowane na objazdy.

KOD przeciwko totalitaryzmowi

Kolejne organizowane w niedzielę zgromadzenie to demonstracja Komitatu Obrony Demokracji pod hasłem "Stop dla totalitaryzmu". Pikieta rozpocznie się o 17 przy Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha. Potrwa około dwie godziny. "Autobusy linii 222 pojadą trasą objazdową w obu kierunkach od pl. Unii Lubelskiej: Bagatela - Al. Ujazdowskie i dalej swoją trasą" - informuje stołeczny ratusz.

Obchody na napaści ZSRR na Polskę

Również w niedzielę odbędą się obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę przy Pomniku Pomordowanym i Poległym na Wschodzie na ulicy Muranowskiej. W związku z tym, w godzinach 14-21 zamknięte dla ruchu będą obydwie jezdnie Muranowskiej pomiędzy Bonifraterską a Andersa. Objechać zamknięty odcinek ulicy można jadąc ulicami: Świętojerską lub Słomińskiego.

Autobusy linii 116 i 518 pojadą trasami objazdowymi. W kierunku Wilanowa i Dworca Centralnego: Dawidowskiego - Z. Słomińskiego - Międzyparkową - Bonifraterską. Natomiast w stronę Chomiczówki i Nowodworów: Świętojerską i Andersa.

Bieg na Białołęce

I ostatnie zapowiadane na niedzielę wydarzenie to "Bieg przez Most - Białołęka 2017". Impreza rozpocznie się o 11 i potrwa do około 14.

Trasa biegu prowadzi m.in. przez Most Marii Skłodowskiej-Curie. Start zaplanowano przy kortach tenisowych Białołęckiego Ośrodka Sportu. Pierwsza pętla biegu będzie prowadziła ulicami: Świderską (jezdnia w kierunku Nowodworów), Mehoffera, Nowodworską, Odkrytą, zawrotką przed Ordonówny. Dalej: Odkrytą, Nowodworską, Mehoffera, Świderską (jezdnia w kierunku mostu Skłodowskiej-Curie). Tak jak w poprzednich latach odbędzie się również dodatkowa klasyfikacja na odcinku specjalnym na trasie: most Skłodowskiej-Curie (ciąg pieszo-rowerowy), Farysa (droga rowerowa), Prozy (droga rowerowa), zawrotką i powrót mostem na Białołękę.

Autobusy linii 133, 152, 211, 214, 516 i 518 będą kierowane na trasy objazdowe.

kw/pm

Pozostałe wiadomości