Piknik świętojański, regaty, wodowanie wianka i wieczorne koncerty - tak prezentuje się 24. edycja Wianków nad Wisłą. W związku z imprezą od sobotniego popołudnia do niedzieli rano zamknięta dla ruchu była Wisłostrada.
"Wianki nad Wisłą" są wydarzeniem cyklicznym, organizowanym od 1996 roku. Tegoroczna impreza w Multimedialnym Parku Fontann rozpoczęła się około południa od kulinarnego show. Później przyszedł czas na dekorowanie największego wianka w stolicy. Zgodnie z tradycją Nocy Kupały został on zwodowany około godziny 18.30.
Impreza to również pokazy żeglarstwa i ratownictwa, prezentacje mistrzów żeglarstwa oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, a także regaty o Puchar Wianków.
Główną atrakcją wieczoru był koncert gwiazd polskiej i australijskiej muzyki. Zagrali: Nervo, Tulia, Nosowska, Krzysztof Zalewski, L.U.C. & REBEL BABEL z gośćmi. Wstęp na wydarzenie był darmowy.
Zamknięta Wisłostrada
Na potrzeby wydarzenia zamknięta została Wisłostrada. Jak ostrzegał ratusz, wyłączony z ruchu został odcinek jezdni między mostem Śląsko-Dąbrowskim a ulicą Sanguszki. Utrudnienia rozpoczęły się o 17.30 w sobotę i miały potrwać do niedzieli, do godz. 4.
Kierowcy jadący od strony Mokotowa na wysokości mostu Śląsko-Dąbrowskiego musieli skręcić w Grodzką. Natomiast by ominąć imprezę jadąc od strony Bielan, należało skręcić w ulicę Krasińskiego. Odcinek Wisłostrady między Krasińskiego i Sanguszki został na czas imprezy zmieniony w tymczasowy parking. Kierowcy mogli zostawić auta na skrajnych dwóch pasach ruchu obu jezdni. Dodatkowo, w związku z wyłączeniem Wisłostrady z ruchu, wytyczono tymczasowe zawrotki na wysokości Wenedów oraz przed ulicą Sanguszki.
Przez całą sobotę na ulicy Sanguszki obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się.
Autobusy na objazdach
Zmianie uległy również trasy kursujących Wisłostradą autobusów komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie informował, że autobusy linii 100 w kierunku placu Zamkowego będą kierowane ulicami Świętojerską - Andersa – pl. Bankowy - Senatorska - Nowy Przejazd - al. Solidarności, a autobusy linii 118 i 185, w kierunku stacji metra Politechnika i pętli Ursynów Zachodni pojadą ulicami: Mickiewicza - Andersa - pl. Bankowy - Nowy Przejazd - al. Solidarności - Nowy Zjazd. W kierunku przeciwnym z Wisłostrady autobusy miały pojechać ul. Grodzką w al. Solidarności i dalej ulicami Andersa i Mickiewicza.
Linie: 160, 190, 527 oraz nocne N11, N16, N21, N61, N66 i N71 kursowały mostem Świętokrzyskim. W przypadku wyłączenia ruchu tramwajowego na moście Śląsko-Dąbrowskim tramwaje linii 4, 13, 20, 23 i 26 kierowano objazdem do mostu Gdańskiego.
Ponadto po zakończeniu imprezy na ulice wyjechały dodatkowe tramwaje: 1 (z pętli Ratuszowa-ZOO na pętlę Banacha oraz z Międzyparkowej na pętlę Annopol), 4 (z Marszałkowskiej na pętlę Annopol), 23 (z Targowej na pętlę Nowe Bemowo) i 26 (z Marszałkowskiej na pętlę Gocławek oraz z Targowej na pętlę Koło).
Ratusz zapowiadał też podstawienie 20 dodatkowych autobusów linii: 190 (w kierunku Os. Górczewska), 509 (w obu kierunkach), 527 (w kierunku Os. Derby), N11 (w obu kierunkach), N66 (w kierunku Ząbek). Częściej kursowało metro.
Tak wyglądały poprzednie edycje Wianków nad Wisłą:
kk/gp