Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

TVN Warszawa | Śródmieście

Premierzy Polski i Litwy złożyli kwiaty pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Premierzy Polski i Litwy składają kwiaty pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
TVN24Premierzy Polski i Litwy składają kwiaty pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

W piątek przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie premierzy Polski i Litwy złożyli wieńce z okazji 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Jednocześnie w stolicy odbywają się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe.

W Warszawie, od powitania przed Belwederem premier Litwy Ingridy Szimonyte przez szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego rozpoczęły się w piątek przed południem polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Są poświęcone m.in. kwestiom europejskim i bezpieczeństwu w regionie w kontekście wschodniego sąsiedztwa. Podczas spotkania premierzy mają przyjąć wspólną deklarację dotyczącą współpracy dwustronnej. Premierzy Polski i Litwy złożyli też kwiaty pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

W konsultacjach międzyrządowych wezmą udział ministrowie: obrony narodowej, klimatu i środowiska, rodziny i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji, infrastruktury, zdrowia, finansów, edukacji oraz nauki. W piątek rano odbyło się już spotkanie ministrów obrony: Mariusza Błaszczaka i Arvydasa Anusauskasa.

Premier Szimonyte podczas wizyty spotka się także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

17 września - 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

82 lata temu, 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

"Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym" - napisał w piątek na Facebooku premier Morawiecki.

Facebook

Wskazał, że "agresywna polityka obu państw - Niemiec i Związku Sowieckiego wobec Polski wywołała konflikt, jakiego do tej pory w dziejach nie znano". "Teatr działań wojennych poszerzał się o kolejne państwa, zmieniały się sojusze i koalicje. Nie zmieniały się cierpienia narodów, które płaciły swoim życiem i zdrowiem cenę za brak skutecznej polityki europejskich przywódców, którzy mogliby postawić tamę totalitaryzmom" - zwrócił uwagę szef rządu.

"Naród Polski szczególnie doświadczył tej bierności. Wywózki na Sybir, Katyń, Auschwitz, ponad 6 milionów straconych istnień ludzkich. Kiedy dzisiaj spoglądam na sytuację na wschodniej granicy Polski, przypomina mi się maksyma Cicero o historii, która jest nauczycielką życia. I zadaję sobie pytanie: czy inni też o tym pamiętają?" - zastanawiał się premier.

Do wpisu premiera dołączona była grafika z filmu IPN "Niezwyciężeni", symbolizująca los Polski zmagającej się z dwoma totalitaryzmami.  

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości