Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

93 pracownie chcą projektować Mieszkania Plus na Pradze

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
ab/r
Źródło:
PAP
PFR NieruchomościTu powstaje Mieszkanie Plus

Blisko sto zespołów zgłosiło się do konkursu na zaprojektowanie osiedla w ramach programu Mieszkania Plus przy Ratuszowej. Laureaci zostaną wyłonieni w lutym 2020 roku.

Na liczącej ponad 1,7 ha działce w sąsiedztwie stołecznego zoo powstanie osiedle, które - jak wynika z komunikatu spółki PFR Nieruchomości - pomieści około 500 mieszkań i lokale usługowe na parterach. Przewidziano też plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów. 30 procent powierzchni działki pozostanie strefą zieloną.

Będą dwa etapy

Konkurs na projekt ma charakter otwarty i dwuetapowy. Zgodnie z regulaminem, 93 pracownie które zarejestrowały swój udział, mają czas do 5 listopada, by przesłać swoje portfolio i szkic koncepcji. Sąd konkursowy wybierze od czterech do sześciu zespołów, a 13 listopada zostanie ogłoszona lista uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu.

Na czele składu sędziowskiego - jak wynika z komunikatu - stanie dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Złożone projekty będą oceniali także przedstawiciele warszawskiego ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich, a także reprezentanci spółki PFR Nieruchomości.

- To, co dla mnie jest największą wartością konkursów organizowanych przez PFR Nieruchomości, to dialog. Walor twórczej dyskusji pozwala wypracować rozwiązania, które będą najpełniejszą i najlepszą odpowiedzią na potrzeby rozwoju danego miejsca. W drugim etapie tego konkursu odbędą się warsztaty z poszczególnymi uczestnikami. Z kolei po złożeniu prac konkursowych możliwa jest ich prezentacja sądowi konkursowemu oraz dyskusja na ich temat w gronie architektów, ale także osób odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i kształtowanie miasta – podkreśla cytowany w informacji prezes zarządu PFR Nieruchomości SA Mirosław Barszcz.

Trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań

Mieszkanie Plus na Mazowszu to ponad 40 analizowanych lokalizacji o potencjale budowy 27 tysięcy mieszkań. Pod koniec września ruszyła budowa 138 w Mińsku Mazowieckim, przy Klonowej. Mieszkanie Plus w Warszawie to nie tylko osiedle przy Ratuszowej, ale także jedna z największych inwestycji w ramach programu - osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko trzy tysiące mieszkań, w południowej części stołecznego Ursynowa.

Pod koniec października PFR Nieruchomości poinformował też o zakupie działki u zbiegu ulic Modlińskiej i Płochocińskiej. Wstępna koncepcja przewiduje tam 12 budynków mieszkalnych oraz jeden budynek usługowy. Planuje się, że znajdzie się tam ponad tysiąc mieszkań, a budowa osiedla rozpocznie się w II kwartale 2022 roku.

W ramach programu Mieszkanie Plus trwa projektowanie blisko 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne. W toku analiz due diligence znajduje się ponad 20 tysięcy mieszkań w całej Polsce.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o Mieszkaniu Plus na Ursynowie i o samym programie:

Mieszkanie plus w pigułceTVN24 BIŚ

Źródło: PAP

Autor:ab/r

Źródło zdjęcia głównego: PFR Nieruchomości