Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Związkowcy krytycznie o zwolnieniach w Operze Kameralnej

  TVN Warszawa

  Opera kameralnaOpera Kameralna w Warszawie

  Zarząd Regionu Mazowsze Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" wyraża niezadowolenie z metod i praktyk stosowanych przez dyrekcję Warszawskiej Opery Kameralnej - napisano w oświadczeniu, przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.

  "Zarząd Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność" wzywa pracodawcę do podjęcia rozmów z Organizacjami Związkowymi działającymi w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz wycofania zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę z przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" panem Hubertem Zadrożnym" - napisano w komunikacie, przesłanym PAP.

  Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej protestowali w lutym przed siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie przeciw zwolnieniom, zapowiadanym przez dyrekcję. Apelowali o objęcie WOK opieką resortu kultury. Minister kultury Piotr Gliński wyszedł wówczas do protestujących i zapowiedział, że jego intencją jest współprowadzenie Opery. Obecnie WOK prowadzona jest przez marszałka województwa mazowieckiego.

  Zwolnienia bez dialogu

  W połowie lutego dyrekcja Opery wysłała do związków zawodowych zawiadomienie o zamiarze zwolnienia 55 solistów, 6 dyrygentów oraz połowy orkiestry Sinfonietta WOK.

  Jak podkreślono w piśmie, krytykowane przez NSZZ "Solidarność" działania dyrekcji Warszawskiej Opery Kameralnej polegają na zaniechaniu dialogu pomiędzy dyrekcją, a partnerami społecznymi ws. docelowego funkcjonowania Opery i realizowania zadań statutowych tej instytucji, braku konsultacji ze Związkiem zasad zwolnień grupowych pracowników, wystąpienia pracodawcy do Komisji Zakładowej z wnioskiem dotyczącym zamiaru rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przewodniczącym KZ panem Hubertem Zadrożnym.

  "Z informacji, jakie do nas dotarły wynika, że dyrekcja Opery Kameralnej w Warszawie nie przedstawiła związkom zawodowym całościowej koncepcji restrukturyzacji tej instytucji ani harmonogramu przejścia od stanu obecnego do zamierzonego. W zamian za to dyrekcja poinformowała związki o zwolnieniach grupowych co spowodowało słuszne oburzenie wśród pracowników" - napisano.

  "Zaostrzenie konfliktu"

  Zwrócono uwagę, że zaniechanie dialogu w tak istotnej dla pracowników i instytucji sprawie nie tylko nie tylko odbiega od standardów poszanowania partnerów społecznych, ale też wzbudza niepotrzebne emocje wśród pracowników, czego jesteśmy świadkami.

  "W tej sytuacji wystąpienie pracodawcy do Komisji Zakładowej z zawiadomieniem o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z jej przewodniczącym Hubertem Zadrożnym odbieramy jako świadome działanie, wymierzone w zaostrzenie konfliktu i przeniesienia płaszczyzny problemów instytucji na konflikt personalny, tym bardziej, że zarzuty postawione panu przewodniczącemu są natury ogólnej i nie świadczą o naruszeniu przez niego obowiązków pracowniczych" - oceniono.

  Zobacz też: "Jest projekt Sinfonii Varsovii: ażurowa rama zamiast wiszącego muru"

  Wizualizacja sali koncertowej
  Atelier Thomas Pucher

  PAP/md/gp