Znów incydent w Powszechnym. Rozlana substancja, objawy zatrucia

Kontrowersje wokół Teatru PowszechnegoMateuszWęgrzynWarszawa / CC BY SA / wikipedia

Na scenie Teatru Powszechnego rozlano niezidentyfikowaną substancję. Kierownictwo sceny przekonuje, że kilku pracowników ma objawy zatrucia. Sprawą zajęła się policja.

Na scenie Teatru Powszechnego rozlano niezidentyfikowaną substancję. Kierownictwo sceny przekonuje, że kilku pracowników ma objawy zatrucia. Sprawą zajęła się policja.

O rozlaniu substancji władze teatru poinformowały w oświadczeniu wysłanym do mediów. Podają, że do incydentu doszło 3 grudnia.

"Objawy zatrucia"

"Pod koniec spektaklu "Upadanie", a tuż przed rozpoczęciem instalacji performatywnej "Przestrzeń prywatna", poświęconej sprawie czyścicieli kamienic, doszło do rozlania na Scenie Dużej Teatru Powszechnego w Warszawie niezidentyfikowanej substancji" – czytamy w oświadczeniu.

Z relacji pracowników sceny wynika, że tego dnia nic więcej się nie stało, ale następnego kilku pracowników teatru miało objawy zatrucia chemicznego, a jeden z nich musiał być hospitalizowany.

"Ze względów bezpieczeństwa Teatr Powszechny odwołał trzy pokazy spektaklu "Juliusz Cezar" 6, 7 i 8 grudnia" – podają przedstawiciele Powszechnego. Tłumaczą też, że spektakl "Upadanie" w formie tragifarsy "pokazuje podziały społeczne, a także mechanizm narastania prawicowego radykalizmu i przemocy w życiu publicznym".

W maju race i żrąca substancja

Kierownictwo teatru przekonuje, że ostatni incydent nie był jedyny. Przypominają wydarzenie z maja – chodzi o rozlanie we foyer substancji żrącej (która poparzyła jedną z pracownic teatralnej kawiarni) i próba odpalenia racy dymnej na widowni. "Mimo bardzo dokładnych nagrań wideo opublikowanych w mediach społecznościowych oraz monitoringu miejskiego i teatralnego, nie zidentyfikowano sprawców wydarzeń z 27 maja, a śledztwo zostało umorzone" - twierdzi dyrekcja.

Jak pisaliśmy, wówczas doszło do incydentów z użyciem rac i substancji żrącej podczas protestów przed teatrem znajdującym się na Pradze Południe. Narodowcy, wspierani przez środowiska katolickie, protestowali przeciwko spektaklowi, bo - jak twierdzą - sztuka obraża uczucia religijne. Powiewały flagi Obozu Radykalno-Narodowego oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Drugie zgromadzenie to kontrmanifestacja osób opowiadających się za wolnością w sztuce, otwartym teatrem, brakiem cenzury

Sprawą z 3 grudnia zajęła się policja. - Podjęliśmy czynności, ale nie została zabezpieczona żadna substancja, bo obsługa teatru wyczyściła chemicznie to miejsce przed naszym przybiciem. Będziemy ustalali okoliczności całego zdarzenia, między innymi przesłuchiwali świadków – mówi tvnwarszawa.pl komisarz Joanna Węgrzyniak.

Policja potwierdza, że w sprawie żrącej substancji z 27 maja śledztwo zostało umorzone przez prokuraturę rejonową. - Nie stwierdzono znamion przestępstwa w zakresie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Jeżeli chodzi o spowodowanie obrażeń dłoni u jednej z pokrzywdzonych, to umorzono śledztwo z uwagi na niewykrycie sprawcy - tłumaczy Marcin Saduś z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

- Jeżeli chodzi zakłócenie porządku w teatrze i użycie środków pirotechnicznych, zostanie skierowany do sądu wniosek o ukaranie dwóch mężczyzn – zaznacza z kolei Joanna Węgrzyniak.

Zawrzało po "Klątwie"

Kontrowersje wokół Teatru Powszechnego pojawiły się po wystawieniu spektaklu "Klątwa" - sztuki opartej na dramacie Stanisława Wyspiańskiego, która wywołała kontrowersje. "Naturalnej wielkości pomnik Jana Pawła II zawisa nad sceną, na stryczku. Z tabliczką "obrońca pedofilów" - pisała "Gazeta Wyborcza" o spektaklu. Jest w nim też scena imitacji seksu oralnego aktorki z figurą papieża.

Przeciwko przestawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich; Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl "ma znamiona bluźnierstwa", a Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie.

W środę policja poinformowała nas, że nadal trwają czynności w tej sprawie.

TAK WYGLĄDAŁY MAJOWE PROTESTY:

[object Object]
Policja przygląda się manifestantom Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: MateuszWęgrzynWarszawa / CC BY SA / wikipedia

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP