Zamek, schrony, kopiec i port. Ostatnie zabytki od Gronkiewicz-Waltz

Najnowsze

Archiwum TVN, wikipedia CC BY SA Adrian Gryciuk, Witold PietrusiewiczNowe obiekty w ewidencji zabytków

W ostatnich dniach urzędowania odchodząca prezydent Warszawy wpisała do ewidencji zabytków między innymi Zamek Ujazdowski, Port Praski, schrony na Woli i w Śródmieściu, czy Kopiec Powstania Warszawskiego.

Hanna Gronkiewicz-Waltz 19 listopada, chwilę przez tym, jak urząd prezydencki przejął Rafał Trzaskowski, podpisała odpowiednie zarządzenie.

Co znalazło się wśród nowych obiektów wpisanych do ewidencji zabytków?

Tor kolarski, teatr

To między innymi obecny klub Karuzela na terenie osiedla Przyjaźń na Bemowie, znalazł się też tor kolarski Nowe Dynasy przy Podskarbińskiej 11, czy Port Praski.

W ewidencji są również niektóre domy i ogrody wchodzące w skład urokliwej Kolonii Profesorskiej, czy Zamek Ujazdowski.

Prezydent zdecydowała również o wpisaniu na tę listę układu urbanistycznego placu Powstańców Warszawy, schronów bojowych Ringstand przy Górczewskiej i Wolskiej, czy tak zwanego schronu Starzyńskiego w Ogrodzie Krasińskich, Teatru na Woli i Parku Kaskada na Żoliborzu.

W ewidencji jest również nastawnia kolejowa przy Garwolińskiej 38, a także Kopiec Powstania Warszawskiego, Fort Kawęczyn w Rembertowie i Fort XII na Targówku.

Prace do uzgodnienia

Wpis do ewidencji daje konserwatorowi kontrolę z mocy prawa budowlanego. Jakiekolwiek pozwolenie na budowę musi być uzgadniane z konserwatorem zabytków. Wpisu do ewidencji nie należy mylić z wpisem do rejestru, który jest najdalej idącą, ale tez najrzadziej stosowaną, formą ochrony zabytku w polskim prawie.

ZOBACZ TEŻ POMYSŁY O ODBUDOWIE PAŁACU SASKIEGO:

Prezydent o odbudowie Pałacu SaskiegoTVN24
wideo 2/4

ran

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN, wikipedia CC BY SA Adrian Gryciuk, Witold Pietrusiewicz