Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Wojewoda wygasił mandat radnego za zarządzanie bazarkiem

Warszawa

Maciej Mazur o początku handlu "Na Dołku"Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl, ursynow.org.pl
wideo 2/3

Wojewoda mazowiecki wygasił mandat radnego dzielnicy Piotra Karczewskiego. To szef stowarzyszenia, którego bazar działa na miejskiej działce. - Odwołam się od tej decyzji - zapewnia tvnwarszawa.pl Karczewski.

Decyzja wojewody - w formie zarządzania zastępczego - została wydana 19 czerwca. Czytamy w nim, że Zdzisław Sipiera - po zawiadomieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji - stwierdza "wygaśnięcie mandatu radnego Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy Pana Piotra Karczewskiego". Jak już pisaliśmy, Karczewski (Platforma Obywatelska) jest szefem Stowarzyszenia Kupców Inwestorów Giełdy "Na Dołku" i zarządza targowiskiem o tej samej nazwie. Problem w tym, że jedna z działek, na których stoi bazar u zbiegu Płaskowickiej i al. KEN, od sierpnia ubiegłego roku należy do miasta. W kwietniu radni dzielnicy głosowali nad wygaszeniem mandatu Karczewskiemu. Po długiej i burzliwej dyskusji za było siedem osób, przeciwko - 13.

"Korzystanie z mienia gminnego"

To jednak nie zamknęło sprawy. Wojewoda wysłał do MSWiA zawiadomienie o zamiarze wydania zarządzenia zastępczego w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Karczewskiego. "Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności" - to tylko argumentacji wojewody w piśmie z 19 czerwca. Powołuje się też na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z lutego tego roku, w którym przywołuje między innymi słowa, że "korzystanie z mienia gminnego na zasadzie powszechnej dostępności na warunkach ogólnych czy też na warunkach ustalonych powszechnie dla danego typu czynności prawnych powinno być rozumiane wąsko i nie powinno dotyczyć takich przypadków, gdy korzystanie z mienia komunalnego umożliwia czerpanie radnemu korzyści z tego mienia w sposób indywidualny, który nie jest jednocześnie możliwy przez inne podmioty". Wojewoda podkreśla, że Karczewski działa w radzie dzielnicy "na rzecz i w kierunku polepszenia sytuacji swojej i członków Stowarzyszenia, czemu sam nie zaprzecza".

PRZECZYTAJ CAŁE UZASADNIENIE WOJEWODY

O postanowienie spytaliśmy samego zainteresowanego. - Odwołam się na pewno do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie powinno się ingerować w sprawy wyborców, którzy zdecydowali, że będę radnym dzielnicy. Moim zdaniem wojewoda działa na zasadzie: pokaż mi człowieka, znajdę na niego paragraf - powiedział tvnwarszawa.pl Piotr Karczewski. ran/mś