Woda oligoceńska w Warszawie. Co to za woda? Co należy wiedzieć chcąc z niej skorzystać?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl
Warszawa poleca kranówkę
Warszawa poleca kranówkętvn24
wideo 2/11
Warszawa poleca kranówkętvn24

Woda oligoceńska w wielu miastach jest popularną alternatywą dla wody źródlanej i kranowej - dostarczanej z wodociągów. Czym jednak jest ta woda i co należy wiedzieć, chcąc z niej korzystać? Podpowiadamy, gdzie w Warszawie można zaopatrzyć się w wodę oligoceńską i jak ją przechowywać.

● Woda oligoceńska to rodzaj wód podziemnych dostępny w niemal wszystkich dzielnicach Warszawy. ● Woda oligoceńska jest zdatna do picia, lecz nie zawiera wielu minerałów. ● Wodę oligoceńską najlepiej przechowywać w lodówce, w szklanym pojemniku. 

Woda oligoceńska

Woda oligoceńska to rodzaj wody podziemnej, samoczynnie wypływającej na powierzchnię po wywierceniu odpowiednio głębokiej studni. W Polsce woda ta występuje m.in. w niecce łódzkiej i niecce mazowieckiej, w której pobierana jest z głębokości ok. 200 metrów.

Dzięki głębokości złoża i znajdującym się nad nim warstwom skalnym woda oligoceńska jest naturalnie chroniona przed przenikaniem do niej zanieczyszczeń z gleby. Dzięki temu uważana jest za czystą, wolną od zanieczyszczeń mikrobiologicznych i chemicznych, można ją spożywać bez uzdatniania i dezynfekcji.

Woda oligoceńska jest średnio twarda lub miękka, ma odczyn zasadowy. Jej skład chemiczny może się zmieniać w zależności od miejsca ujęcia, a zawartość minerałów wynosi ok. 300-600 mg/l. Oznacza to, że wodę tę uznaje się za niskozmineralizowaną.

Ujęcia wody oligoceńskiej

Korzystanie z wody oligoceńskiej jest popularne wśród wielu mieszkańców Warszawy. Studnie z tą wodą dostępne są niemal we wszystkich dzielnicach - poza Rembertowem i Wesołą. Aktualne informacje o poszczególnych punktach ujęć wody oligoceńskiej oraz o godzinach ich otwarcia najlepiej sprawdzać na stronach urzędów poszczególnych dzielnic lub w dzielnicowych wydziałach ochrony środowiska. 

Ważne jest, aby korzystać tylko ze studni oligoceńskich zarządzanych przez dzielnicowe Wydziały Ochrony Środowiska, szpitale lub wspólnoty. Pobierając wodę oligoceńską z innych, nieznanych źródeł, nie ma się gwarancji, że taka woda nie będzie zanieczyszczona, nie wiadomo także, z jakiej głębokości jest pobierana.

Mapę studni oligoceńskich można sprawdzić na stronie Urzędu Miasta stołecznego Warszawy.

ZOBACZ TEŻ: Czy można pić kranówkę? Sprawdzamy, co płynie w rurach

Woda oligoceńska w Warszawie

Woda oligoceńska jest dostępna dla wszystkich chętnych bezpłatnie - trzeba jedynie mieć własny pojemnik, w który się ją nabierze. Aby uniknąć zanieczyszczenia wody podczas pobierania i przechowywania, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Pobierając wodę oligoceńską ze studni w jednym z warszawskich ujęć, warto:

● wypuścić trochę wody z kranu przed wlaniem jej do swojego naczynia, jeśli bezpośrednio wcześniej nie korzystała z niego inna osoba, ● nie dotykać wnętrza nakrętki ani naczynia, do którego wlewana jest woda, ● nie dotykać wnętrza naczynia kranem.

Woda oligoceńska - przechowywanie

Sposób przechowywania wody oligoceńskiej ma wpływ nie tylko na jej walory smakowe i zapachowe, ale także na bezpieczeństwo spożycia. Zbyt długo przechowywana staje się niezdatna do picia ze względu na rozwijające się w niej mikroorganizmy. Podobnie ważne jest naczynie, w którym ją przechowujemy i sposób, w jaki przygotowujemy je przed napełnieniem wodą oligoceńską. 

Do przechowywania wody oligoceńskiej najlepsze są szklane naczynia. Bezpieczne będzie również przechowywanie wody oligoceńskiej w naczyniach ze stali nierdzewnej lub emaliowanych żelaznych.

Naczynia plastikowe (PET) oraz z innych tworzyw oznaczonych jako zdatne do przechowywania żywności również są dozwolone do przechowywania wody oligoceńskiej, jednak przepuszczają one więcej tlenu, woda więc szybciej się psuje, bo szybciej namnażają się w niej mikroorganizmy. W tworzywach sztucznych większe jest również prawdopodobieństwo zmiany walorów smakowych wody, zwłaszcza jeśli wcześniej przechowywano w nich inne produkty spożywcze.

Pojemników do przechowywania wody oligoceńskiej nie powinno wykorzystywać się już w żadnych innych celach. Przed napełnieniem wybranego pojemnika wodą ze studni oligoceńskiej należy go dokładnie umyć bez użycia detergentów. Ewentualny rdzawy osad ze związków żelaza i manganu lub zielony po glonach pojawiający się w naczyniach na wodę oligoceńską należy usuwać szczoteczką przeznaczoną wyłącznie do tego celu. 

Woda oligoceńska po wydobyciu na powierzchnię ma również ograniczony czas, w którym powinna zostać spożyta. Najlepiej trzymać ją w szklanych butelkach, bez dostępu do światła, w lodówce, nie dłużej niż przez 48 godzin. W przypadku pojemników z tworzyw sztucznych zalecany czas przydatności do spożycia to natomiast 24 godziny. Po tym czasie w wodzie mogą zacząć rozwijać się mikroorganizmy. 

Woda oligoceńska - właściwości

Podobnie jak kranówka woda oligoceńska jest niskozmineralizowana, nie należy uważać jej więc za wodę leczniczą, zdrowotną czy zamiennik średnio- i wysokozmineralizowanej wody butelkowanej. Wśród zawieranych minerałów wyróżnić można przede wszystkim żelazo, którego zawiera ok. 0,1–0,2 mg/l, oraz mangan. Pozostałe minerały, m.in. miedź, selen czy cynk występują w wodzie oligoceńskiej w nieistotnych dla zdrowia stężeniach.

Nie zaleca się podawania wody oligoceńskiej niemowlętom i małym dzieciom, jeśli nie mamy dostępu do informacji o aktualnym stężeniu minerałów oraz ważnego badania jej jakości. Przed podaniem małym dzieciom taką wodę najlepiej także przegotować.

ZOBACZ TEŻ: Katowicka woda jest w smaku "płaska i słodkawa". Wiemy to, bo zbadali ją sommelierzy

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Tramwajarze przebudują kolejne przystanki na ulicy Obozowej. Od soboty, 11 maja, będą pracowali na jezdni w stronę Księcia Janusza. Z kolei po weekendzie rozpoczną drugi etap remontu torowiska na Bródnie. Na ulicy Rembielińskiej zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu. Tego samego dnia kolejarze wrócą do tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia.

Prace na torach, w tunelu i przy ciepłociągu. Będą zmiany w ruchu

Prace na torach, w tunelu i przy ciepłociągu. Będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na lotnisku w Radomiu "zażartował" o bombie w bagażu i musiał zmienić urlopowe plany. Kapitan samolotu zdecydował bowiem, że 22-latek nie poleci na Cypr. Został też ukarany 500-złotowym mandatem.

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogłoszony w lutym konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego nie został rozstrzygnięty. Ratusz poinformował, że żaden z kandydatów ubiegających się o to stanowisko nie uzyskał bezwzględnej większości głosów.

Teatr Dramatyczny w Warszawie wciąż bez dyrektora

Teatr Dramatyczny w Warszawie wciąż bez dyrektora

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zakończył się protest rolników i związkowców, którzy przemaszerowali warszawskimi ulicami, by wyrazić sprzeciw przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Po godzinie 14 uczestnicy dotarli przed Sejm. Godzinę później przedstawicieli protestujących przyjął w Sejmie marszałek Szymon Hołownia. Jak mówił, spotkanie odbyło się w spokojnej atmosferze. Po 16 organizatorzy zakończyli protest. Według szacunków Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa wzięło w nim udział około 30-35 tysięcy osób. Organizatorzy nie podali liczby uczestników.

Rolnicy i związkowcy przeszli ulicami stolicy. Stołeczny ratusz: 30-35 tysięcy osób

Rolnicy i związkowcy przeszli ulicami stolicy. Stołeczny ratusz: 30-35 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Precz z Zielonym Ładem" - krzyczeli rolnicy w Warszawie, ale na szubienicy powiesili nie Zielony Ład, tylko kukłę Donalda Tuska. Może zapomnieli, że to unijny komisarz z Prawa i Sprawiedliwości do Zielonego Ładu namawiał i podkreślał, że to program rolny PiS-u? Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na ulicach Warszawy można było usłyszeć, że Unia to "eurokołchoz".

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Źródło:
Fakty TVN

W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej delegacja PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Towarzyszyły temu okrzyki aktywistów i słowne utarczki.

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa niedźwiedzie polarne z warszawskiego zoo, bracia Gregor i Aleut wkrótce wyruszą w podróż z warszawskiej Pragi do nowego domu w czeskiej Pradze. Można je odwiedzać przed wyjazdem jeszcze tylko przez kilka najbliższych dni.

Gregor i Aleut opuszczają Warszawę, zamieszkają w Pradze

Gregor i Aleut opuszczają Warszawę, zamieszkają w Pradze

Źródło:
PAP

Drogowcy sprzedają samochody, które zostały odholowane ze stołecznych ulic i przez pół roku nie zostały odebrane przez właścicieli. Zgodnie z ustawą przeszły na własność miasta. Tym razem jest to 41 samochodów. W dotychczasowych sześciu przetargach sprzedano 189 pojazdów za ponad 1,4 miliona złotych.

Właściciele porzucili je na ulicach. Auta zostaną sprzedane

Właściciele porzucili je na ulicach. Auta zostaną sprzedane

Źródło:
PAP

To zdarzenie mogło skończyć się tragicznie. Kierująca autem osobowym wjechała na przejazd kolejowy w Płocku, kiedy sygnalizator wskazywał już czerwone światło, a zapory zaczęły się opuszczać. Maszynista nadjeżdżającego pociągu musiał awaryjnie hamować. 41-letnia kierująca została ukarana mandatem.

Wjechała na przejazd przy czerwonym świetle, gdy opadały rogatki. Maszynista zahamował w ostatniej chwili

Wjechała na przejazd przy czerwonym świetle, gdy opadały rogatki. Maszynista zahamował w ostatniej chwili

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W weekend drogowcy będą frezować nawierzchnię prawego pasa alei Wilanowskiej. Prace obejmą odcinek od ronda Unii Europejskiej do alei Lotników. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie w każdym kierunku.

Aleja Wilanowska zyska nową nawierzchnię. Utrudnienia

Aleja Wilanowska zyska nową nawierzchnię. Utrudnienia

Źródło:
Infoulice Warszawa

Kolejne duże zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. W nocy z niedzieli na poniedziałek otwarte zostaną dwie jezdnie ulicy Spacerowej. Dwa dni później zamknięty zostanie wjazd w Dolną.

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Źródło:
PAP

Były już pierwsze testy, a wkrótce nową trasą na Sielce pojadą tramwaje z pasażerami. Jeszcze tylko kolejne przejazdy testowe, szkolenia i regulacje. Miasto podaje wstępny termin. Nową trasą będzie kursowała tramwajowa linia 11, łącząc Sielce z Bemowem.

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby komisariatu policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzona została szyba i elewacja. Prokuratura sprawdzała czy doszło do "nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza". Postępowanie zostało zakończone.

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali kierowcę przewozu osób, który okradł i pobił swojego pasażera za brak napiwku. 24-latek przyznał się do winy, po usłyszeniu zarzutów został przewieziony do aresztu, gdzie spędzi trzy najbliższe miesiące.

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci kryminalni z Woli zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Interpol za pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa. 28-letni obywatel Ukrainy był ścigany przez wymiar sprawiedliwości w USA, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat więzienia.

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl