Wawer walczy o most Na Zaporze. "Jeśli się nie uda, wystartujemy w wyborach"

Wiceprezydent o budowie mostu Na Zaporze
Wiceprezydent o budowie mostu Na Zaporze
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent o budowie mostu Na ZaporzeArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Wawra zabiegają o budowę mostu Na Zaporze. Piszą petycję do władz miasta, w której przekonują, że tylko ta przeprawa rozwiąże ich komunikacyjne problemy. Jeśli protesty nie przyniosą efektów, będą walczyć o most, startując w wyborach samorządowych.

Gdy Żoliborz z Targówkiem spierają się most Krasińskiego, w drugiej części miasta trwa batalia o inny most – Na Zaporze. 929 podpisów w niecały miesiąc – tyle udało się zebrać pod petycją mieszkańców Wawra skierowaną do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w tej sprawie.

Podpisani apelują o budowę przeprawy, która połączyłaby Wawer z Wilanowem. Przekonują, że dzielnica Wawer – choć największa pod względem powierzchni – jest "dziurą" jeśli chodzi o przeprawy przez Wisłę. Bezpośredni przejazd na drugą stronę jest możliwy tylko przez most Siekierkowski.

"Teraz albo nigdy"

W liście do prezydent miasta twierdzą, że tzw. most Na Zaporze to inwestycja wyczekiwana przez nich od lat i niezbędna dla rozwiązania problemów komunikacyjnych. "Bez powstania takiej lokalnej przeprawy dzielnica Wawer utknie całkowicie w korkach" – piszą.

– Nasze pytanie brzmi nie "czy", a "kiedy" ten most powstanie – mówi Michał Żebrowski, radny Wawra (PO) i członek Społecznego Komitetu Budowy Mostu. Zwraca uwagę, że Wawer i Wilanów to dwie bardzo dynamicznie rozwijające się dzielnice, gdzie w ostatniej dekadzie zamieszkało łącznie około 20 tys. ludzi.

– W Wawrze od lat wydaje się najwięcej pozwoleń na budowę, w 2015 roku było ich ponad 700. W Wilanowie buduje się za to wielkie osiedla. Jeśli w ciągu pięciu czy 10 lat tego mostu nie zbudujemy, to za 30 nie będzie dla niego miejsca. Będą protesty takie jak dziś obserwujemy na Żoliborzu – zapowiada.

Plany na wybory

Petycja do władz Warszawy to nie jedyna forma agitacji na rzecz przeprawy. Jej zwolennicy organizują się w mediach społecznościowych. Jeśli działania nie przyniosą oczekiwanych efektów – planują dalsze kroki. – Chcemy zinstytucjonalizować prawnie nasz społeczny komitet, a jeśli trzeba, wystawimy własne listy w wyborach samorządowych – zapowiada radny Żebrowski.

Ratusz sceptyczny

Most Na Zaporze nie znalazł się w planach inwestycyjnych ratusza prezentowanych na środowej konferencji prasowej. Dlaczego? Odpowiedź władz miasta jest prosta – za kilka lat Wawer i Wilanów zyskają nowe połączenie, czyli most Południowy znajdujący się w ciągu obwodnicy Warszawy.

– Gdybyśmy zaczęli budować most Na Zaporze choćby od jutra, kreślić projekty i przeprowadzać konsultacje, to na pewno powstałby później niż autostradowy, planowany na 2019-2020 rok. Sam most autostradowy w sposób istotny rozwiąże problemy południa Warszawy, jeśli chodzi o ruch samochodowy – zapewnia wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Wiceprezydent dodaje jednak, że pomysł budowy mostu Na Zaporze nie upadł ostatecznie. – Za kilka lat na pewno powróci – stwierdza.

Mieszkańcy Wawra walczą o most Na ZaporzeFacebook / Chcemy Mostu Na Zaporze

Do mieszkańców Wawra argumenty władz miasta nie trafiają. Most Południowy, ich zdaniem, nie rozwiąże problemu w całości. "Przeprawa ta będzie miała jednak głównie charakter tranzytowy i nie będzie wystarczająco dogodnym przejazdem dla mieszkańców Wawra" – piszą w liście do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

– Po wybudowaniu tej inwestycji oba mosty: Siekierkowski i Południowy dzielić będzie ponad 8 km. Jest to odległość nie do przyjęcia pomiędzy mostami w żadnym liczącym się wielkim mieście europejskim – mówi radny Michał Żebrowski.

Przypomina też, że pozostałe mosty w stolicy dzieli około 2-3 kilometry. – Tymczasem Wawer i Wilanów to najdynamiczniej rozwijające się dzielnice Warszawy i dodatkowy most jest tam potrzebny – dodaje radny.

Pomysł budowy mostu Na Zaporze nie jest nowy. Pierwsze plany pojawiły się już w latach 80. Władze dzielnicy i władze miasta wracały do niego regularnie – w roku 1997 czy 2000. Na planach się jednak kończyło. Upragnioną przez mieszkańców Wawra przeprawę zapowiedziała także Hanna Gronkiewicz-Waltz. W kampanii w 2006 roku zadeklarowała, że pracę mogłyby ruszyć w 2015 roku. Nie ruszyły, a w ostatnim starciu wyborczym w 2014 roku na temat mostu nie było już mowy.

Zobacz jak może wyglądać most Południowy:

Tak mogłaby przebiegać trasa i mostutargeo.pl

kw/ec

Powstanie most Południowy
Powstanie most PołudniowyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP