Boisko nie może powstać od lat. Przeszkody: hałas, lotnisko, roszczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zawodnicy muszą trenować w innych dzielnicach
Zawodnicy muszą trenować w innych dzielnicachMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Ursynowscy piłkarze trenują w innych dzielnicach, a ich kibice na mecze "u siebie" jeżdżą za nimi po Warszawie i okolicach. I nic nie wskazuje na to, że szybko to się zmieni. Powód: władze dzielnicy od ponad dekady mają problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na pełnowymiarowe boisko.

Na Ursynowie funkcjonuje 18 boisk piłkarskich, ale to głównie obiekty szkolne. Największe, na Koncertowej, ma 90 metrów długości i 50 metrów szerokości. Sęk w tym, że na takim obiekcie nie mogą grać takie zespoły jak na przykład SEMP, który występuje w lidze okręgowej.

Dlaczego? Żadne ursynowskie boisko nie spełnia wymogów licencyjnych. Nie można tam rozgrywać spotkań mistrzowskich.

Rok 2008

Kiedy to się zmieni? Temat wraca jak bumerang – głównie przy okazji kolejnych wyborów samorządowych. Obiekt z trybunami i bieżnią lekkoatletyczną zapowiadali kolejno: Tomasz Mencina, Piotr Guział i urzędujący od 2014 roku do dziś Robert Kempa. Każdy z nich na wybudowanie boiska miał pomysł, ale pojawiły się też problemy.  

W 2008 roku Tomasz Mencina na lokalizację wskazał teren u zbiegu Pileckiego i Ghandi, tuż przy Arenie Ursynów. Powstał nawet projekt, ale okazało się, że do gruntu pojawiły się roszczenia. I o pomyśle przestało się mówić.

Rok 2014

Sześć lat później - tuż przed wyborami samorządowymi - do tematu wrócił ówczesny burmistrz dzielnicy Piotr Guział, który zaproponował wybudowanie stadionu w parku imienia Cichociemnych. Ale z kolei ta koncepcja okazała się niezgodna z planem miejscowym. I znów spraw ucichła. Ale tym razem na chwilę.

Do tematu – podczas kampanii samorządowej – wróciła Platforma Obywatelska i ubiegający się o stołek burmistrza Robert Kempa. Ten zapewniał, że pieniądze na pewno się znajdą. Przekonywał też, że projekty już są, wystarczy je zaktualizować.

Nie udało się. Burmistrz urzęduje już drugą kadencję, a boiska jak nie było, tak nie ma. Zapytaliśmy więc Roberta Kempę, czy zakurzone projekty planuje wreszcie wyjąć z szuflady. Burmistrz odesłał nas do biura prasowego dzielnicy.

Dzielnica już wie: ludzie by protestowali

W odpowiedzi czytamy, że przez ostatnie lata dzielnica w temacie pełnowymiarowego boiska nie próżnowała. Ale praca polegała głównie na analizach. Urzędnicy sprawdzali, czy można by powiększyć istniejące dziś boisko Szkoły Podstawowej nr 303 przy ulicy Koncertowej 4.

"Możliwe do zrealizowania jest powiększenie boiska do wymiarów sześćdziesiąt metrów szerokości i sto pięć długości, przy wykorzystaniu terenu po wschodniej stronie boiska, między obecnym ogrodzeniem i działkami. Przy takim rozwiązaniu nieunikniona będzie likwidacja bieżni, zmiany obecnej konstrukcji boiska, między innymi przesunięcie kotw mocujących powłokę balonu, konieczność przesunięcia oraz zamiany na większe lamp oświetleniowych oraz urządzeń ogrzewających balon" – opisuje Jakub Fiałek z urzędu dzielnicy.

A chwilę później przechodzi do podawania minusów takiej decyzji. Bo dzielnica przewiduje, że ludzie zaczęliby protestować.

"Należy się liczyć z tym, że powyższe prace spotkają się z dużymi protestami mieszkańców ulicy Okaryny i Symfonii. Już przy obecnych lampach zgłaszają problem dużego doświetlenia ich mieszkań. Dodatkowo modernizacja boiska spowoduje zmniejszenie odległości urządzeń ogrzewających od budynków mieszkalnych, w efekcie już występująca uciążliwość hałasowa, ulegnie zwiększeniu" - twierdzi Jakub Fiałek.

Ponadto – jak wskazał przedstawiciel dzielnicy - wokół istniejącego dziś boiska przy Koncertowej funkcjonuje bieżnia lekkoatletyczna o długości 333 m, która posiada na prostej sześć torów, a w części owalnej cztery.

"Jest to jedyny o tej długości, choć niepełnowymiarowy, obiekt lekkoatletyczny na terenie dzielnicy. Korzysta z niego młodzież szkolna oraz zawodnicy zrzeszeni w Akademickim Klubie Lekkoatletycznym. Na obiekcie odbywają się dzielnicowe zawody szkolne, jak również klubowe. Cieszy się on również bardzo dużym powodzeniem wśród biegaczy amatorów, których na terenie Ursynowa jest wielu. Zlikwidowanie jedynego tego typu obiektu do uprawiania lekkiej atletyki z pewnością spowoduje protesty środowiska biegaczy i lekkoatletów. Bardzo ograniczone zostałyby także możliwości prowadzenia zajęć wychowania fizycznego" – argumentuje Fiałek i zapewnia jednocześnie, że pozostałe ursynowskie boiska nie nadają się do przebudowy.

Dlatego dzielnica analizowała możliwość zbudowania obiektu od podstaw. I znów na stole leżało kilka propozycji.

Boisko, ale nie dla dzieci

Po pierwsze, urzędnicy sprawdzali tereny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przy wlocie Południowej Obwodnicy Warszawy do tunelu, w rejonie skrzyżowania Płaskowickiej i Pileckiego.

- Dla tego terenu jest obecnie sporządzany plan miejscowy, który przewiduje współczynnik powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 70 procent. Istniejąca zabudowa POW w sposób istotny konsumuje pozostałą część do zabudowy. W efekcie, budowa boiska skutkowałaby przekroczeniem wskaźnika, co tym samym uniemożliwia jego realizację – wyjaśnia Fiałek.

Następnie pod lupę wzięto teren w okolicy oddziału firmy kurierskiej przy Osmańskiej. - Dla tego terenu plan miejscowy dopuszcza funkcje sportu i rekreacji z zastrzeżeniem, że zakazuje się lokalizowania funkcji związanych ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży. Jest to związane z bliskością lotniska. Mimo korzystnej wielkości terenu oraz kwestii własnościowych, powyższe zastrzeżenie skutecznie eliminuje ten teren z naszych dywagacji w kontekście pełnowymiarowego boiska piłkarskiego – twierdzi Fiałek.

Trzecią propozycją był teren przy Hirszfelda 11 przy Arenie Ursynów. Ale i tutaj pojawiły się problemy. "Działania musiały zostać wstrzymane z uwagi na zgłoszenie roszczeń przez byłych właścicieli. Obecnie żadne z postępowań o zwrot nieruchomości nie zostało zakończone. Sprawy te są na różnym etapie zaawansowania i rozpatrzenie wniosków o zwrot nieruchomości potrwa prawdopodobnie jeszcze kilka lat" – zaznacza Fiałek.

Ostatnią analizowaną lokalizacją były Południowe Kabaty. Tym razem okazało się, że działki, o których myślała dzielnica, są działkami prywatnymi. A jeszcze biegnie tam linia elektryczna.

Ostatecznie i z tego pomysłu zrezygnowano.  

Pieniądze

Jak się okazuje, dzielnica ma też problem z pieniędzmi.

"Realizacja inwestycji będzie utrudniona w związku z negatywnymi skutkami działań legislacyjnych rządu i Sejmu RP, które spowodowały, że dochody jednostek samorządu terytorialnego w 2020 roku ulegną znacznemu zmniejszeniu. Przy jednoczesnym ograniczeniu środków przekazywanych przez administrację rządową na nowe zadania nakładane na samorząd, realizacja podstawowych działań Dzielnicy Ursynów w 2020 roku będzie utrudniona, co może spowodować konieczność rezygnacji z części planowanych zadań albo ograniczenie zakresu realizowanych przedsięwzięć" – kończy Fiałek.

Na Ursynowie powstaje z kolei szkoła:

Szkoła na Kabatach
Szkoła na KabatachSzkoła na KabatachTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kz/ran

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP